מפארק שער קנה לקרני שומרון - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל קנה

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 27.03.2019

שמורת טבע נחל קנה היא שמורת הטבע הגדולה במערב השומרון. בשמורה תוכלו ליהנות ממעיינות מפכים ושרידי עבר בלבו של נוף חורש ים תיכוני ובוסתנים. מסלול הטיול מפארק נחל קנה לקרני שומרון הוא מסלול מקסים העובר בין מעיינות, בריכות ועצים עתיקים ואם יישאר לכם כוח - אפילו תזכו לראות צבי ביצות!

שמורת טבע נחל קנה שמורת טבע נחל קנה. צילום: רמי יוספי

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 7


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 4 ק"מ‎

אורך המסלול:
כ-2-3 שעות‎


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי נוח, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • מעיינות

  • חיות בר

  • חורבות עתיקות

  • בוסתנים וחורש ים תיכוני

  • בריכת הצבים

  • תצפית


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל קנה הוא אחד מיובליו הגדולים של הירקון והינו מהנחלים הגדולים שבנחלי השומרון, ראשיתו בקרבת איתמר סמוך לכפר ינון והוא נשפך לירקון דרומית לעיר הוד השרון. אזור זה, למרגלות יקיר וקרני שומרון, שופע מעיינות קטנים, חורש ים תיכוני, צמחיית מים וחקלאות, ואהוב מאוד על מטיילים, ובצדק.

בין היישובים נופים ויקיר הוסדר פארק שער קנה – נקודת כניסה מסודרת למסלול הטיול בנחל קנה, ובה שולחנות פיקניק ומתקני משחק לילדים. מסלול הטיול מפארק נחל קנה לקרני שומרון הוא מסלול מקסים העובר בין מעיינות, בריכות ועצים עתיקים ואם יישאר לכם כוח – אפילו תזכו לראות צבי ביצות!

תיאור המסלול:

נקודת מוצא: פארק שער קנה בכניסה ליישוב נופים.
נקודת סיום: רחבת החניה של בית העלמין קרני שומרון.

הערה: יש לדאוג לרכב מאסף בסוף המסלול.

המסלול מתחיל בפארק שער קנה. יורדים לנחל קנה בשביל מסומן ירוק, בדרך עוברים חורש ובו עצי חרוב יפים, הסימון משתנה לצבע אדום ולאחר 100 מטרים משתנה לסימון כחול, שבו יש להמשיך לצעוד. בנחל קנה צמחיית חורש ים תיכוני של אלה ואלון, עצי בוסתן כחרוב, שקד, רימון ופרדסי הדרים השותים ממי המעיינות של הנחל.

מגיעים לעין אל-באסה, הנובע בערוץ הנחל. סימן ההיכר של המעיין הוא עץ התמר היפהפה הצומח לידו. מכאן פונים מערבה בשביל מסומן כחול ומגיעים אל עין אל-חוואר, מעיין ובו בריכה רדודה של מים צלולים בגדה הצפונית של הנחל. מסלול הטיול עובר כעת בין בריכות מים, פרדסים ומטעים.

לאחר כקילומטר בהגיעכם לעץ השקד הגדול, לפני המעלה לקרני שומרון, מי שעוד כוחו במותניו יכול להמשיך בנחל מערבה בדרך עפר מסומנת שחור, ולאחר כ-700 מ' להגיע למעיין הצבים, בריכה גדולה בה מתגוררים צבי ביצות היוצאים מדי פעם להשתזף ולהתחמם על הסלעים לצד הבריכה.

חוזרים בחזרה לעץ השקד ועולים בשביל המסומן כחול ומגיע לרחבת החניה של בית העלמין קרני שומרון. 

 

ניתן להזמין הדרכות  במרכז הדרכה שומרון
מייל: mh-shomron@npa.org.il
טלפון: 09-9539222

 

כיצד להגיע:

על מנת להגיע לרחבת החניה של בית העלמין קרני שומרון, נכנסים לישוב קרני שומרון ובמעגל התנועה הראשון פונים שמאלה לשדרות רחבעם. במעגל התנועה הבא פונים שמאלה ואחרי כ-100 מ' פונים ימינה בדרך המובילה לבית העלמין.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נופים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.