גב ימין - מסלול טיול מומלץ במישור ימין

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 25.01.2023

גבי ימין נמצאים בערוצו של נחל ימין, אחד מיובליו הגדולים של נחל חתירה, עם יציאתו מהמכתש הגדול. צאו לטייל במסלול מענג במיוחד, לאורכו תוכלו לחזות בפריחות (בעונה), בגבי מים מלאים לאחר הגשמים ולזכות ברגעים של שלווה בלב מדבר

גב ימין - צילום ארז דגן צילום: ארז דגן
צילום: ארז דגן
צילום: ארז דגן

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 14


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 3 ק"מ (1.5 ק"מ לכל כיוון)


 


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי המתאים לכל המשפחה


מוקדי עניין


  • פריחה בחורף ובאביב

  • גבי מים בלב מדבר

  • מדבר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת מישור ימין משתרעת על פני כ-100 קמ"ר בקער שבין רכס חתירה לרכס חצרה, ומהווה אי ייחודי של נוף ושל צמחייה בלב מדבר, בין הרכסים הגבוהים של הנגב הצפוני. גבי ימין נמצאים בערוצו של נחל ימין, אחד מיובליו הגדולים של נחל חתירה, עם יציאתו מהמכתש הגדול.

צאו לטייל במסלול מענג במיוחד, לאורכו תוכלו לחזות בפריחות של אירוס ירוחם וחבצלת הנגב (בחודשי החורף והאביב),  להשתכשך בגבי מים המלאים לאחר הגשמים ולזכות ברגעים של שלווה בלב מדבר.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

תיאור המסלול:

נקודת מוצא וסיום: חניון הלילה בנחל ימין.

מחניון הלילה צועדים בעקבות סימון השבילים הירוק דרומה, תחילה בחולות מישור ימין ואחר כך בערוצים רדודים היורדים לנחל ימין. המישור החולי הוא שריד מהתקופה שקדמה להיווצרות הבקע הסורי-אפריקאי, כאשר נחלים רבי עוצמה זרמו מרמות עבר הירדן אל הים התיכון וגרמו לשקיעת החולות הפנימיים של מזרח הנגב. בחולות ייחודיים אלה תוכלו לחזות בפריחה עונתית מגוונת, בחודשי החורף והאביב, של מגוון צמחים ופרחים הייחודיים למקום כחבצלת הנגב ואירוס ירוחם.  לאחר כמה מאות מטרים מתחברים לערוץ המרכזי של נחל ימין. בתחילה האפיק מתון, אך אחרי מרחק קצר, ולאחר שנפגוש שלט של רשות הטבע והגנים, הנחל יורד במפל לערוץ קניוני.  השביל עוקף את המפל משמאל ויורד למורד הנחל. בדרך הביטו למעלה וסביבכם ותחזו בשילוב נדיר של מצוקים, חולות ונופי מדבר עוצרי נשימה. ממרגלות המפל ממשיכים מעט במורד הקניון אל גב ימין, גב גדול באורך כ-7 מטרים, השומר על מימיו כמה חודשים אחרי הגשם. לאחר בילוי בגבים חוזרים לרכב בשביל הירוק. חשוב מאוד להדגיש, כי אין שירותי הצלה באתר והרחצה היא באחריות המטיילים בלבד.

מי שעוד כוחו במותניו מוזמן להמשיך בשביל הירוק עוד כקילומטר עד לראש מעלה ימין, כדי ליהנות מתצפית מרהיבה על קניון נחל חתירה. 

כיצד להגיע:

נוסעים מדימונה לכיוון ים המלח (כביש 25) ופונים דרומה בצומת רותם (כביש 206). נוסעים עד צומת הכביש למעלה עקרבים (כביש 227). החניון משתרע מימין לדרך, לאחר כ-3.5 ק"מ, לצד הסתעפות השביל המסומן ירוק. השטח המטויל בשמורה נמצא מדרום לכביש 227.

 

אין לטייל במסלול זה בקיץ ובימי שרב 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גב ימין

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.