נחל ג'ילבון: המסלול הארוך – המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל אל על

04.06.2020

פלג שופע מים זורם בשצף קצף אל עמק החולה, מסלול מאתגר ומיוחד ממרכז הגולן ועד לגשר הפקק על נהר הירדן.

מפל ג'ילבון מפל הג'ילבון. צילום: אוריה וזאנה.

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים – 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 6.5 ק"מ


משך המסלול: 4.5-5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


 • כניסה למים

 • מפלים

 • פריחה

 • שקדיות

 • בריכת קצינים

 • מעיין

 • בריכות מים

 • טחנת קמח

 • אמת מים

 • גשר הפקק

 • נהר הירדן


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא: חניון מפל דבורה

נקודת סיום: גשר הפקק

מרחבת החניה נרד בשביל מסומן אדום, המגיע לראש מפל דבורה. המבקשים לסייר בכפר דבורה יעזבו את השביל האדום לזמן מה וימשיכו בשביל מסומן כחול, המטפס לגדתו הצפונית של הנחל. 

לאחר שיטוט בכפר יש לשוב לראש מפל דבורה ולרדת בשביל האדום למרגלות מפל דבורה, הנופל מגובה כ-10 מ' לבריכה יפה ועמוקה מאוד. ממרפסת התצפית על המפל יש לרדת בעזרת יתדות עד לגובה המים ומשם הדרך תמשיך לצד זרימת הערוץ ומפעם לפעם תפתח לפנינו גישה אל הנחל, תחת צילם של שיחי הרדוף הנחלים.

לאחר כקילומטר במורד הנחל נפגוש שוב שביל מסומן בצבע כחול, המטפס לחניון מפל הג'ילבון. נחלוף על פני השלט לעבר התצפית על מפל הג'ילבון ונרד אל בריכת המפל. הגישה לבריכה כוללת מעבר על אבנים באזור מוצף מים, יש לעבור בזהירות על גבי האבנים או פשוט לדרוך במים. גובהו של המפל כ-41 מ', השני בגובהו בארץ אחרי מפל גמלא. המפל נופל לבריכה גדולה, מוקפת עמודי בזלת מצולעים. המים קרים ועמוקים. 

ניפרד מהבריכה ומהמפל ונמשיך את דרכינו בעקבות הסימון האדום אל בריכת הקצינים עין ג'לבינה. נצא אל דרך צרה העולה ויורדת לאורך הגדה, נחצה שוב את ערוץ הנחל ונתחיל לטפס על הגדה הדרומית. יש לשים לב כי עם תום העלייה פונה השביל שמאלה ויורד על שלוחה סמוכה, בין שרידי מבנים סורים עד למפגש עם שביל ג'יפים מסומן ירוק. נחצה את שביל הג'יפים ונגיע לשרידי מבנה סורי, מתחתיו תתגלה בפנינו בריכת קצינים מרשימה ומרעננת אשר שימשה את הקצינים הסורים שישבו במוצב סמוך לאזור, אגירת המים בבריכה נועדה על מנת לסכור את מי המעיין ולהובילם על אמת מים מרשימה לצורך הפעלה של טחנת קמח במורד הערוץ. כיום נשאבים מי המעיין לשימוש חקלאי בשדות עמק החולה. 

נמשיך את דרכינו לצד אמת המים העתיקה וצינור המים המודרני עד למבנה טחנת הקמח. שרידי קשתות האמה הסדוקה מכוסים כעת בצמחייה חובבת לחות כמו שערות שולמית, שיחי פטל ועץ תות צעיר ומקירות העמודים ניתזים מפלי מים קטנים וצוננים, כל אלו יוצרים מחזה מיוחד ואווירה טרופית מקומית.

הדרך כעת יורדת מטה בשביל צר ובוצי מעט, שלעיתים אף מוצף ונידרש ללכת על גבי הסלעים, עד למפגש עם דרך ג'יפים נוספת ואחרונה. שילוט "צאתכם לשלום" יסמן כי יצאנו מתחום השמורה. לצד מטע שקדים גדול נפנה שמאלה לרחבת החנייה בה השארנו את הרכב המאסף.

הערות

 • אין לסטות מהשביל ואין לחצות גדרות מחשש למיקוש.
 • יש לשים לב למעברים רטובים ואדמה בוצית ומחליקה בימי החורף ולאחר גשמים.
 • אין לטייל במסלולים בעת גשם.

איך להגיע

לנקודת המוצא: לבאים מכיוון מחניים – בצומת גדות נפנה שמאלה לכביש 91, נחצה את הירדן על גשר בנות יעקב ונטפס עם הכביש עד לפנייה שמאלה עם סימון שבילים אדום לחניון מפל דבורה.

לנקודת הסיום: לבאים מכיוון מחניים – בצומת גדות נפנה שמאלה לכביש 918, לאחר חציית גשר הפקק נפנה ימינה אל שטח עפר לצד מטעים שם נשאיר את הרכב המאסף ונסע אל תחילת המסלול. 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל ג'ילבון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.