המלצה לטיול בחי בר יטבתה וחולות סמר

מאת: יעל לרנר 06.10.2022

טיול רכוב וקליל בשמורת חי בר יטבתה וסיום בדיונות קסומות אל מול נוף מדברי מהפנט, בהן תוכלו לצפות בעקבות בעלי חיים המתגוררים במקום, וכמובן לרוץ, להתגלגל ולחזור הביתה ישר למקלחת!

חולות סמר - צילם דורון ניסים חולות סמר - צילם דורון ניסים
שמורת טבע חי בר יטבתה. צילם דורון ניסים

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: חי בר יטבתה מסלול רכוב, ולדיונות סמר מגיעים עם הרכב עד לשפת הדיונות.


משך המסלול: כשעתיים ועד מתי שמתחשק


 


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: לכל המשפחה, כולל ילדים קטנים, נגיש לנכים


מוקדי עניין

מוקדי עניין: דיונות חול, נקודת תצפית על ירדן, בעלי חיים, צמחיית מדבר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


רבים חושבים, (ובטעות), שהמדבר הוא מקום צחיח ושומם, ואנחנו כאן כדי להוכיח לכם שזה כלל לא נכון! קבלו המלצה לטיול קלי בשני מקומות שבהם תוכלו לצפות בשלל בעלי חיים המתגוררים במדבר- צבאים, ראמים, פראים, יענים ועופות דורסים, ולקינוח- דיונות מלאות בחול זהוב שיזמינו אתכם לריצה, גלגול, חיפוש אחר עקבות בעלי החיים, והרבה הרבה צילומים משפחתיים יפים!

תיאור המסלול: שמורת חי בר יטבתה היא בעצם מין ספארי בלב מדבר שבו תוזמנו לצאת לטיול ברכבכם הפרטי במסלול העובר בין חצי השיטה וצמחיית המדבר האופיינית למלחה שבה שוכנת השמורה, ולבין בעלי החיים המתגוררים בה. חשוב לדעת, כי יעודה העיקרי של השמורה מאז הקמתה הוא אקלום והשבה של אוכלי עשב מדבריים אל הטבע וכיום קיימים בה בתי גידול לבעלי חיים שונים, כמה מהם כבר הושבו לטבע בהצלחה, למשל הפרא, שהוא חמור בר והראם הלבן. בשנות האלפיים נעשה גם ניסיון ראשון בעולם להשיב לטבע יענים, אולם ללא הצלחה לעת עתה.
בעלי חיים בולטים אחרים שתוכלו לפגוש בחי-בר הם ערוד, דישון וראם הסהרה. בנוסף, במרחב השמורה יש גם עדר של צבאי הנגב וצבי השיטים, מין נדיר וייחודי של צבי ארץ-ישראלי.

לאחר הביקור בשמורה תוכלו לנסוע למרחק של כמה דקות לצד מטעי התמרים המאפיינים את איזור הערבה הדרומית ולהגיע לדיונות חול קסומות שיזמינו אתכם לטיפוס, חיפוש עקבות בעלי חיים גילגול והרבה הרבה חול זהוב שיחזור אתכם הביתה! תשמחו לקרוא שרשות הטבע והגנים הסדירה את הכניסה לשמורה, כך שתוכלו להגיע עד לרחבת הכניסה ללא שימוש ברכב שטח. שני עצי שיטה מרשימים יקבלו אתכם לצד ספסלי אבן והסברים נחמדים על צמחי האיזור ובעלי החיים המתגוררים בשמורה למשל: הגרביל הדרומי, חיפושית נחמדה בשם ״מסורית עטורה״, שממית קטנה בשם ״ישימונית תמנע״ ועכביש ה״מברישחול ערבתי״ שחי במחילות בערבה . אבל אין סיכוי שתתעכבו הרבה, כי אתם והילדים תמהרו לרוץ ולטפס על הדיונות. תוכלו לחפש עקבות, להעיף עפיפונים (וכמובן לפנות אותם כשתיסעו) וכמובן לשכב על הדיונה בשעת השקיעה ולהביט לעבר ירדן השכנה, שנראית כל כך קרובה.

 

איך להגיע: כיתבו בוייז ״חי בר יטבתה״, ״חולות סמר״

הערות: בימי הקיץ כדאי להגיע לדיונות בשעות הבוקר או אחר הצהריים, בשעות החום החול מתחמם מאוד.

אורך המסלול: חי בר יטבתה מסלול רכוב, ולדיונות סמר מגיעים עם הרכב עד לשפת הדיונות.

משך המסלול: כשעתיים ועד מתי שמתחשק

דרגת קושי ואופי המסלול: לכל המשפחה, כולל ילדים קטנים, נגיש לנכים

מוקדי עניין: דיונות חול, נקודת תצפית על ירדן, בעלי חיים, צמחיית מדבר

 

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא):

כיתבו בוייז ״חי בר יטבתה״, ״חולות סמר״

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.