גבעת חצבה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מכתשים עין יהב

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 28.11.2019

מסלול טיול קצרצר ומהנה בדרך לאילת שיש בו את כל המרכיבים לטיול מוצלח: טיפוס תלול וקצר לגבעה בצורת טרפז, תצפית יפהפייה על אזור הערבה התיכונה ולקינוח - גילגולים והשתוללות בדיונה אדומה! הי, בגבעת חצבה כבר הייתם?

גבעת_חצבה_-_יעקב_שקולניק.JPG גבעת חצבה. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 14

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 1.5 ק"מ

משך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קל, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • ערוץ נחל מדברי

  • צמחיית מדבר

  • תצפית מרהיבה

  • דיונה להשתוללות


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


גבעת חצבה, הממוקמת בלב הערבה התיכונה היא גבעה שצורתה צורת טרפז, וממנה נשקף נוף מרהיב לעבר צפון הערבה, בתרונות חוואר הלשון, הרי אדום ואפילו אל המכתש הקטן. למרגלות הגבעה, במזרח, נמצא אתר העתיקות של עין חצבה שמזוהה עם תמר המקראית ואפשר לראות בו שרידים של מצודה רומית, מקדש ועוד.

הטיול לגבעת חצבה הוא קליל ומתאים לכל המשפחה ובו תוכלו, כאמור, ליהנות מתצפית יפהפייה ולקנח בגלגולים בדיונה הקסומה שבמקום. מומלץ לטייל במקום בשעות בין הערביים, שאז הנוף המדברי והרי אדום המאדימים עוצרי נשימה.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום:  תחילת שביל הליכה מסומן אדום ליד עין חצבה (עיר אובות). 

השביל האדום פונה דרומה וחוצה את ערוץ נחל חצבה, העמוס בצמחייה מדברית כשיחי יפרוק המדבר. ליד עץ קטן של שיטה סלילנית השביל מתחיל לטפס בשיפוע תלול משהו (אך קצר) אל ראש הגבעה. מהבמה שבראש הגבעה תוכלו ליהנות מתצפית יפהפייה לעבר הרי אדום במזרח ועל רכס חצרה במערב.

בראש הגבעה משתנה צבע השביל לשחור והוא יורד מזרחה. לפני שיורדים מומלץ מאוד להמשיך לראש השלוחה הצרה שבראש הגבעה, הפונה דרומה. חרטום הגבעה חושף ערוצים רחבים של נחלים, עטורים בעצי שיטה, מראה מרהיב מאין כמוהו.

במורד הגבעה עובר השביל השחור בין סלעי אבן חול אדומה. אפשר לרדת בשביל או לרוץ עם הילדים דרך הדיונה המקסימה שלצד השביל ואז לחזור לרכב בשביל האדום.

 

איך להגיע

מעין חצבה נוסעים כקילומטר מערבה בכביש מס' 227 וחונים ליד קבוצת הקרוואנים. במקום זה מתחיל שביל הליכה מסומן אדום.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גבעת חצבה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.