נחל קנה – מנופים למעלה שומרון דרך בריכת הצבים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל קנה

07.01.2020

נחל קנה הוא אחד מיובליו הגדולים של נחל הירקון ומנקז את מרכז ומערב השומרון בדרכו אל השרון. אורכו כ-35 ק"מ ולאורכו נופי חורש ים תיכוני מהגדולים ששרדו במערב השומרון. חלקו המרכזי של נחל קנה הינו שמורת טבע ובה נובעים מספר מעיינות המעניקים חיים למגוון מינים של צומח ובעלי חיים.

נחל קנה. צילום: מרדכי לאש
צילם: מרדכי לאש
צילם: מרדכי לאש

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-7 ק"מ

משך המסלול: כ-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול הליכה קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • תצפיות על נחל קנה וישובי הסביבה במהלך המסלול

  • צמחיית חורש ים תיכוני

  • בריכת הצבים – בריכה טבעית ובה צבי ביצה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


חלקים משמורת טבע נחל קנה הוכרזו עוד בימי המנדט הבריטי כשמורת יער מנדטורית בשם "יער מעקודיה" וכיום משתרעת שמורת נחל קנה על פני 14,300 דונם. בשמורה, הכוללת כ-10 ק"מ מאפיקו של נחל קנה, חורש ים תיכוני מפותח הכולל מעבר בין חבורת חרוב-אלת המסטיק לחבורת אלון מצוי-אלה ארצישראלית התלויים בגובה הטופוגרפי ובמפנה המורדות. בשמורה נובעים מספר מעיינות שכבה ובהם חיים דגים, קרפדות, ספוגיים, ובחלקם אף צבי ביצה.
בשמורה מספר מסלולי טיול ומסלולינו יחצה את נחל קנה מהישוב נופים שבדרום הנחל אל הישוב מעלה שומרון שבצפונו. בדרך יחלוף המסלול בין צמחיית החורש הים תיכונית ובשני מעיינות שכבה: עין תנור (בריכת הצבים) ועין כפר קרע.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: שער אחורי ביישוב נופים
נקודת סיום: שער הישוב מעלה שומרון

השביל האדום אל בריכת הצבים

מהשער הדרומי של הישוב נופים נצעד מערבה בדרך עפר רחבה. לאחר כ-100 מטרים נפנה ימינה (צפונה) בסימון שבילים אדום אל ירידה באחד מיובליו הקטנים של נחל קנה. תחילה השביל האדום יהיה רחב, ולאחר כ-300 מטרים ייכנס השביל בין עצי זית וחרוב גדולים ועתיקים לכיוון צפון מערב. מומלץ לעקוב במדויק אחרי הסימונים בשטח. לאחר כ-500 מטרים יחצה השביל את אפיק היובל ויעלה לאורך השלוחה הצפונית לכיוון מערב. במהלך העליה, ניתן לראות שרידי בית בד עתיק המונחים בסמוך לשביל. לאחר כ-700 מטרים מגיע השביל האדום אל אוכף יפה ובו תצפית נאה אל אפיקו של נחל קנה ויישובי הסביבה. מצפון ניתן לראות את קרני שומרון ומצפון מערב את קצהו של מעלה שומרון. מהאוכף פונה השביל האדום בחדות לצפון מזרח (יש לשים לב לא לפספס ולא לטפס על הגבעה המערבית ממנה אין דרך לאפיק הנחל). השביל יורד כק"מ לכיוון צפון מזרח עד לבריכת הצבים הנובעת בצידו הצפוני של אפיק הנחל. בהגיעכם אל הבריכה מומלץ להתקרב בדממה ואם יתמזל מזלכם תזכו לראות את צבי הביצה "משתזפים" על גבי הסלעים בסביבות הבריכה. בריכת הצבים נקראת גם בשם "עין תנור" המבטא את הטמפרטורה הגבוהה יחסית של מי המעיין הפונה דרומה וחשוף ברובו לשמש.

מבריכת הצבים אל עין כפר קרע
מבריכת הצבים ועד לסיום המסלול השבילים רחבים ומותאמים גם לרכבי שטח ואופניים. מבריכת הצבים נצעד בשביל רחב המסומן בשחור הפונה מערבה באפיק הנחל.
בשביל השחור נתקדם כ-3 ק"מ. לאורך השביל מספר עצי חרוב גדולים ביותר שבצילם כדאי לעצור למנוחה.

עולים אל מעלה שומרון
השביל השחור פונה צפונה ועוזב את אפיקו המרכזי של נחל קנה בסמוך לחרבת כפר קרע. נפנה ימינה (צפון -מערב) עם השביל השחור, לאחר כ-500 מטרים, מימין לשביל נבחין במערה קטנה חצובה ובתוכה מים. זהו מעיין כפר קרע הקטן המשמש להשקיית הצאן ובעלי חיים בסביבה. מהמעיין נעפיל צפונה בשביל השחור עוד כ-2.5 ק"מ עד לכביש הסמוך לשער הישוב מעלה שומרון, שם מסתיים הטיול.

איך להגיע

הטיול מתחיל בשער האחורי (הדרומי) של הישוב נופים. יש לתאם עם רכז הביטחון את פתיחת השער. בדרככם אל תחילת המסלול יש לפנות אל השומר בשער הסמוך לישוב יקיר ולתאם את פתיחת השער.
אל הישוב נופים מגיעים דרך כביש 5066 המחבר בין כבישים 5 ו-55 במערב השומרון. בכיכר של צומת יקיר פונים מערבה ונוסעים על פי השילוט לישוב נופים. לאחר מעבר בשער הישוב נופים נוסעים ישר עד לשילוט המפנה שמאלה אל חרבת שחאדה. חונים באחד ממגרשי החניה הסמוכים וצועדים על פי השילוט, במקביל לגדר הביטחון ההיקפית, עד לשער נופים הדרומי.
נקודת סיום המסלול נמצאת בכניסה לישוב מעלה שומרון, כתבו ב-waze "מעלה שומרון"

הערות

  • אין לסטות מהשביל המסומן
  • הטיול ביהודה ושומרון דורש אישור מוקדם עם גורמי הביטחון
  • המים בבריכת הצבים עמוקים. הרחצה באחריות המתרחצים, יש להשגיח על ילדים.
  • אין לטייל בנחל קנה בימים בהם קיים חשש לשיטפונות
איך להגיע?
כתבו בוויז: מזכירות נופים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.