מגשר הצבים לחורבת סמארה - המלצה למסלול טיול בגן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 26.03.2019

נחל אלכסנדר זורם מהרי שומרון ועד לשפך בחוף בית ינאי בים התיכון. הנחל, שהיה מזוהם בעבר, שוקם בחלקו וכיום, תוכלו לצאת למגוון מסלולי טיול לאורך הנחל. הפעם נצא לטיול משפחתי קל, המתחיל בגשר הצבים הסמוך לפארק צבי הנחל ונמשיך מערבה לחלק ה"פראי" יותר של הגן הלאומי

צילום: יעקב שקולניק
צילום: יעקב שקולניק
צבים רכים בנחל אלכסנדר

מספר מפת סימון שבילים: 7


משך המסלול: כ-2 ק"מ (מסומן בסימון שביל ישראל)


אורך המסלול: כ-2-4 שעות


מסלול קווי קל ונוח לאורך הנחל, מתאים למשפחות  • נחל אלכסנדר

  • גשר הצבים

  • פינות לפיקניק

  • חורבת סמארה

  • תצפית יפה על האזור


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל אלכסנדר, הקרוי על שמו של אלכסנדר ינאי, זורם מהרי שומרון ועד לשפך בחוף בית ינאי בים התיכון. הנחל, שהיה מזוהם בעבר, שוקם בחלקו וכיום, תוכלו לצאת למגוון מסלולי טיול לאורך הנחל. הפעם נצא לטיול המתחיל בגשר הצבים הסמוך לפארק צבי הנחל ונמשיך מערבה לחלק ה"פראי" יותר של הגן הלאומי.

תיאור המסלול:

נקודת מוצא: רחבת החניה של פארק צבי הנחל.

נקודת סיום: חניון חורבת סמארה. 

נקודת ההתחלה של המסלול היא בגשר הצבים. את גשר הצבים בנו ראשוני כפר ויתקין בשנות ה-30 של המאה ה-20. זה היה גשר מרשים, בנוי בולי עץ עבים, אך הוא חרב בשיטפון גדול בשנת 1991 ובמקומו נבנה גשר בטון צר. לא תוכלו שלא להתעכב באיזור הגשר המטופח שבו מדשאות ומעקה מסודר כדי להביט בצבי הענק הרכים היוצאים ונכנסים למים ומדי פעם עוצרים על הסלעים, לנמנם בשמש הנעימה.

כל ילד כמבוגר ישמחו להתחיל את הטיול בגשר הצבים ולהמשיך אחר כך לטייל בטיילת המסודרת והנעימה לצד הנחל. הקטנים יוכלו לראות (אבל לא לגעת) בצבים רכים שחיים בנהרות, בנחלים ובאגמים ועשויים להגיע עד למשקל של 50 ק"ג. שימו לב, אסור להאכיל את הצבים, גם אם הם נוהרים לכיוונכם ומבקשים – זה מזיק ופוגע בהם וגם מסכן אתכם. בכל זאת, נשיכת צב רך אינה נעימה.

לאחר הביקור בגשר תוכלו לצעוד מערבה בדרך עפר בגדה הצפונית של הנחל. הדרך עוברת מתחת לגשר הרכבת, מתעקלת צפונה עם אפיק הנחל ופוגשת בשביל שלאורכו, בתחילת החורף, פורחים נרקיסים. מעל השדה הפתוח, בהמשך השביל שלאורך הנחל, מתרוממת גבעה נמוכה ובראשה חורבת סמארה – מבנה ישן בנוי אבני כורכר – ממנה נשקף נוף יפה על האיזור.

במורד הגבעה תוכלו להציץ במערות קדומות ששימשו מחצבות ולמרגלותיה, בצל עצי איקליפטוס, הוסדר מקום גדול ובו שולחנות פיקניק, ברזיות ושלט הסבר. מיטיבי הלכת שביניכם יוכלו להמשיך בגדה הצפונית של הנחל עד שפכו לים, מהלך עוד כ-2 ק"מ. להורים לילדים קטנים רצוי להשאיר רכב בשפך הנחל כדי להיממנע מלחזור באותה הדרך.

 

כיצד להגיע:

  • פארק צבי הנחל: מכביש החוף הישן (כביש 4) פונים לכפר ויתקין (כביש 5721). כ-500 מ' אחרי שחוצים את הגשר שעל נחל אלכסנדר, מעט לפני פסי הרכבת, פונים צפונה (ימינה) בדרך הסלולה, נוסעים כקילומטר ומגיעים לרחבת החניה של פארק צבי הנחל.
  • חורבת סמארה: נוסעים צפונה בכביש החוף (כביש 2) וכ-100 מ' אחרי נחל אלכסנדר, בין סימני ק"מ 52-53, פונים ימינה בדרך עפר מקבילה לגדה הצפונית של הנחל. אחרי כ-500 מ' מגיעים לחניון חורבת סמארה.
  • חוף בית ינאי: הגישה אליו היא מכביש החוף (כביש מס' 2). במחלף בית ינאי פונים מערבה בעקבות השלט המכוון לגן הלאומי.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל אלכסנדר- גשר הצבים