המסלול הקצר בהר אמיר - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע הרי אילת

מאת: יעקב שקולניק 30.03.2022

טיול משפחתי מעגלי וקצר יחסית במעלה הר אמיר, שבו תוכלו לפסוע במעין גן שעשועים גיאולוגי, בו נופי אבן גיר וחול בשלל צבעים וצורות שפוסלו על ידי הטבע, מכרות נחושת עתיקים ולקינוח - תצפית מרהיבה לעבר הרי אדום ומפרץ אילת

הר_אמיר_המסלול_הארוך_-_יעקב_שקולניק.jpg הר אמיר, המסלול הארוך. צילום: יעקב שקולניק
הר אמיר, המסלול הקצר. צילום: יעקב שקולניק
הר אמיר, המסלול הארוך. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 20


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 2-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • הר שכולו אבן חול בצבעים

  • מאובנים

  • תצפית מרהיבה על האיזור


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת הרי אילת משתרעת על פני שטח עצום של כ-415,000 דונם, בין שולי בקעת עובדה בצפון עד מעבר הגבול טאבה בדרום, ובין כביש הערבה (כביש 90) במזרח לגבול מצרים במערב. בשמורה תמצאו נופי מדבר, ים וסלעי יסוד הייחודיים לחבל ארץ זה וכן שבילי טיול רבים ובהם גם שביל ישראל, שניתן להגיע אליהם בדרכי עפר עבירות מכביש הערבה ומכביש 12.

הטיול להר אמיר הוא טיול משפחתי מעגלי וקצר יחסית במעלה הר אמיר שבו תוכלו לפסוע במעין גן שעשועים גיאולוגי, שבו נופי אבן גיר וחול בשלל צבעים וצורות שפוסלו על ידי הטבע, מכרות נחושת עתיקים ולקינוח – תצפית מרהיבה לעבר הרי אדום ומפרץ אילת.

 

תיאור המסלול:

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה למרגלות השביל שעולה להר אמיר. 

מרחבת החניה של עמודי עמרם עולים מערבה בשביל המסומן ירוק. סמוך לנקודת המוצא נראים שרידי מחנה להפקת נחושת. בשטח פזורים גושים שחורים שנראים כמו אבנים. אלה סיגי נחושת – פסולת שהושלכה בתהליך הפקת הנחושת מהעפרה החצובה. השביל עולה בתלילות במסלע אבן חול לבנה. בסלעים יש עורקים בצבע ירוק-כחלחל המעידים על מינרלי נחושת. לפני סוף המעלה נראים פירי הכריה הקדומים. הר אמיר (443 מ') בנוי שכבות אבן חול לבנות ואדומות בבסיסו, ומעליהן שכבה של סלעי גיר צהובים. נטיית השכבות יוצרת מצלעות גיר יפות. ראש המעלה הוא נקודת תצפית מצוינת על נופו המרהיב של מפרץ אילת ודרום הרי אילת. מנקודת התצפית יורדים בשביל המסומן ירוק עד למפגש עם שביל מסומן כחול. מתעלמים מהשביל המסומן בכחול, וממשיכים בשביל הירוק עד המפגש שלו עם שביל מסומן אדום. פונים לשביל המסומן אדום ויורדים חזרה לנקודת המוצא. 

כיצד להגיע:

נוסעים מאילת צפונה בכביש הערבה (כביש 90) ולאחר כמה דקות נסיעה, בין סימני ק"מ 20-21, פונים מערבה בדרך עפר מסומנת כחול. אחרי כ-2.5 ק"מ פוגשים דרך מסומנת ירוק (הפונה שמאלה). ממשיכים בדרך המסומנת כחול צפונה (ימינה). לאחר כ-3 ק"מ נוספים מגיעים לרחבת החניה של השביל העולה שמאלה להר אמיר.  הדרך עבירה לכל רכב.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: הר אמיר

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.