עין מבוע - המעין הפועם - הצעה למסלול טיול בשמורת טבע נחל פרת

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 07.12.2022

עין מבוע, אחד משלושת מעיינותיו של נחל פרת, נובע בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט). אפשר ליהנות כאן משכשוך במים הנעימים בנחל או בבריכה המסודרת, לצאת למסלול טיול קצר לצד מצוקים מדבריים צהובים שבליבם צמחייה ירוקה ומעיינות, ובחודשי האביב- לחזות בפריחתו האדומה הענוגה של צבעוני ההרים

עין מבוע עין מבוע. צילום: קובי הלפגוט, רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

: 8

משך ואורך המסלול

משך המסלול: כ-1.5 ק"מ, הלוך ושוב


אורך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי קצר, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • מעיין פועם

  • מצוקים מדבריים

  • צמחיית נחלים

  • צבעוני ההרים (בעונה)

  • פסיפס ממנזר קדום

  • שרידי אמת מים קדומה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


עין מבוע נובע במקום נפלא, בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט).

עין מבוע הוא אחד משלושת מעיינותיו של נחל פרת, והוא נמצא סמוך ליישוב אלון. זהו מעיין פועם, שהמים נובעים בו במחזורים לא סדירים לתוך בריכת בטון עגולה. בסביבת המעיין התגלה מתחם ארכיאולוגי מהתקופה הביזנטית, הכולל פסיפסים עם דגמים עיטוריים. המתחם התגלה בעקבות עבודות פיתוח שעורכת רשות הטבע והגנים בשיתוף המנהל האזרחי באיו"ש.

בעין מבוע הוכשרו חניה, שביל ופינות ישיבה. כאן אפשר ליהנות משכשוך במים הנעימים בנחל או בבריכה המסודרת ולהתרשם מהמצוקים המדבריים הצהובים ומהצמחייה הירוקה, המשתלבים בצבע הכחול של המים וגורמים למבקר להרגיש בעולם אחר.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

תיאור המסלול:

נחל פרת (ואדי קלט) יורד מאזור שכונת נווה יעקוב בירושלים ונשפך לירדן לאחר כ-30 ק"מ, ליד יריחו. הנחל חוצה את מדבר יהודה ויוצר בדרכו קניונים עמוקים ומחורצים. בנחל נובעים שלושה מעיינות גדולים: עין פרת (עין פארה), שהוא המערבי שבהם, עין מבוע (עין פוואר) ועין קלט. שמו הערבי של עין מבוע – עין פוואר (המבעבע), ממחיש היטב את אופיו. עין מבוע הוא מעיין פועם, כלומר, מעיין שמימיו מגיחים מתוך מערה תת-קרקעית בהפסקות, על פי מפלס המים במערה. המים הנובעים ממלאים את הברכה הריבועית שנבנתה סביב המעיין, ובין גיחה לגיחה מתרוקנים מי הברכה בפתאומיות ובמהירות ונבלעים באדמה. קסם!  זהו, למעשה, 'מחזור הפעימה' של המעיין, והצפייה בו היא מחזה מרתק.

כדי להגיע למעיין יש לצעוד מרחבת החניה מרחק של כ-300 מ' עד שמגיעים למבנה תחנת שאיבה שהקימו הבריטים כדי להעביר מים לירושלים. ליד המבנה מתחם ארכיאולוגי שנתגלה במקום ובו מוצגים שרידי פסיפס עתיק. הממצא הבולט ביותר הוא רצפת פסיפס שהשתמרה היטב ומוצגת באתר. נראה שהפסיפס והחדרים שמסביבו היו חלק ממנזר ביזנטי שנבנה במאה הרביעית. הפסיפס מעוטר בדגמי פרחים בצבעים שחור ואדום. ליד המבנה נובע המעיין וכמה מטרים במורד הנחל תפגשו את אמת המים המובילה את מי המעיין לבקעת יריחו. מומלץ להמשיך מעט בשביל (סימון אדום) ולגלות פינות חמד בלב צמחיית הנחלים הסבוכה. כדאי להצטייד בסנדלים או בנעליים להליכה במים.

מדריך קולי Trip-Talk

בעין מבוע יש מדריך קולי Trip-Talk המשמש כמדריך מלווה למבקר העצמאי, ומזמין לטייל בצורה חווייתית בתחנות המעניינות של האתר. בכל תחנה מופיע קוד, שסריקתו באמצעות הטלפון הנייד מאפשרת שמיעת קטע קצר המוגש בצורה חווייתית ומרתקת.

למדריך הקולי בעין מבוע – לחצו כאן >>

 

ניתן להזמין הדרכות  במרכז הדרכה שומרון
מייל: mh-shomron@npa.org.il
טלפון: 09-9539222

 

כיצד להגיע:

נוסעים בכביש מספר 1 מירושלים לים המלח ובצומת כפר אדומים פונים צפונה בדרך אלון (כביש 458). לאחר כשני ק"מ מגיעים לכניסה ליישוב אלון. ממשיכים עוד כ-1.5 ק"מ ופונים בדרך עפר קצרה המסתעפת צפונה מהכביש ומגיעה לרחבת החניה של האתר, כ-300 מ' מהמעיין.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: עין מבוע

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.