מתל חצור לנחל ראש פינה - המלצה למסלול טיול בגן לאומי חצור ושמורת טבע נחל ראש פינה

שם כתב: קרן עוז 12.06.2019

מעיינות נובעים ושקדיות מלבלבות בנחל ראש פינה, סיפור היסטורי מרתק בגן הלאומי תל חצור.

תל חצור. צילום: גלית רוזן
נחל ראש פינה. צילום: גלית רוזן
נחל ראש פינה. צילום: גלית רוזן
: 3

משך המסלול:


תל חצור – כשעתיים

נחל ראש פינה – כ-3 עד 4 שעות


סה"כ כחצי יום


תל חצור – מסלול קל המתאים לכל גיל.


נחל ראש פינה – מסלול קווי בדרגת קושי בינונית, מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 10 ומעלה.


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחזור 4000 שנה לאחור אל "ראש כל הממלכות" בגן לאומי תל חצור, מן הארמונות ואתרי הפולחן נרד לנחל שיספר את סיפורה של היסטוריה חדשה יותר, של תחילת ההתיישבות בארץ. שני המסלולים יחד חושפים צוהר לתקופות סוערות ויצריות, מלאות בהתחדשות וביצירה יהודית וישראלית.

מטיילים רבים פוקדים את מחוזות הגליל העליון ושמים פעמיהם אל ארץ פלגי מים והמושבות הציוריות המקשטות את האזור. בטיול זה נשים את הדגש על הסיפור ההיסטורי המרתק של האיזור, אבל את החזרה לאחור בזמן תלווה פריחתן המקסימה של השקדיות, כיאה לט"ו בשבט. הטיול נפתח בגן לאומי תל חצור, האתר המקראי החשוב ביותר שנחשף בארץ ישראל. אחר-כך נמשיך אל שמורת נחל ראש פינה, בעקבות הפריחה המרהיבה של השקדיות.

גן לאומי תל חצור

איך מגיעים

אל גן לאומי תל חצור נגיע לאחר נסיעה צפונה על כביש 90. נעבור את צמת מחניים. הכביש מתעקל בואדי צר ואם נתבונן שמאלה לצד הדרך בעיקולים, ילכוד את עיננו פסלו של הלוחם העומד על תל חצור. לוחם זה מסמל את הלוחם היהודי האחרון, אשר עמד והגן על חצור מפני הפלישה, רגע לפני גירוש בבל ותום ממלכת ישראל.
נמשיך להתפתל בזהירות עם הכביש כשמשמאלנו הפנייה לתל חצור. כיון שהפנייה מכיוון דרום מסוכנת ושדה הראייה צר, מומלץ לנסוע עד קיבוץ איילת השחר (עוד כ-300 מטרים), להסתובב, לחזור ולפנות בבטחה ימינה אל תל חצור – "ראש כל הממלכות" – שם נתחקה אחר עקבות מלפני כ-4000 שנה ונראה את הדברים שניתן רק לקרוא עליהם בתנ"ך, לובשים עור וגידים.

היסטוריה

לפניכם התל הגדול ביותר מתקופת המקרא, אשר נחפר במשך שנים ארוכות וגילוי אוצרותיו עדיין לא תם. חצור הייתה מיושבת במשך אלפי שנים והחופרים באתר מצאו לפניהם רבדים על רבדים של היסטוריה. מעניין לגלות כי ממלכת חצור השתרעה בימי תפארתה על כ- 800 דונם, יותר מפי 10 משטחה של ירושלים בימי בית ראשון גם מספר התושבים בחצור העתיקה עלה על מספר התושבים בירושלים של אותם הזמנים. בחצור נמצא ארמונות, אתרי פולחן, חומות מרשימות, שערים, בתים, מחסנים ומפעל מים מדהים.

תיאור המסלול

נתחיל את סיורנו בעיר חשובה זו בשערי העיר. נעמוד תחת העץ בחנייה העליונה ונתבונן בשער, אשר בחומת הסוגרים לפנינו. השער מיוחס לתקופתו של המלך שלמה (המאה ה-10 לפנה"ס). הארכיאולוגים נהנים להשוות את הממצא הארכיאולוגי עם הכתוב: "וזה דבר המס אשר העלה המלך שלמה לבנות את בית ה' ואת ביתו ואת המילוא ואת חומת ירושלים ואת חצור ואת מגידו ואת גזר" (מלכים א' פרק ט' פסוק טו').

מעניין לראות את סדר הדברים על-פי חשיבותם – ראשית בונה שלמה את בית ה', את ביתו ואת ירושלים ואחר-כך פונה הוא על-פי החשיבות למקומות הבאים: חצור – החולשת על הכניסה לעמק החולה, מגידו – החולשת על הכניסה לעמק יזרעאל, וגזר – החולשת על עמק איילון. ודאי תשמחו לשמוע שגם אתרים אלו נחפרו ושער דומה נמצא גם באתרים האחרים.

נלך לאורך השביל ונגיע אל מבנה גדול ומקורה. הקיפו את המבנה לכיוון דרום ורדו במדרגות האבן, המשיכו עם השביל ותגיעו אל ארמון מלכי כנען. הארמון זכה לגג וריצוף לאחרונה כדי להגן עליו מפגעי מזג האוויר. ארמון זה בו אנו עומדים הוא בן למעלה מ-3000 שנה ! ניתן לראות בבסיס המבנה אבני בזלת גדולות ואם תתקרבו תוכלו לראות כי הן סדוקות, בשל השריפה הגדולה שהתרחשה בו בעת העתיקה.

רצוי להמשיך לתור אחר אוצרותיה של העיר העתיקה ולא לוותר על ביקור אצל אותו חייל אחרון שראינו מן הכביש הראשי. אם נעלה ונעמוד בסמוך לדמותו, נוכל לראות את הנוף הנשקף וכיצד חולשת העיר על המפתח הדרומי של עמק החולה. אך הסכנה באה מצפון ובשנת 732 לפנה"ס מגיע תגלת פלאסר וכובש את הארץ בסערה. הישראלים גולים מארצם, ממלכת חצור נופלת ומיושבת מאז בדלילות.

לאחר הסיור בתל נשים פעמינו אל שמורת טבע נחל ראש פינה – שמורה מרהיבה, המשלבת בתוכה פריחה, מים וסיפורים היסטוריים על ההתיישבות בעמק החולה במאה ה-19. מסלול הטיול עובר בחלק קטן של הנחל, ממורדותיו המזרחיים של הר כנען אל המושבה ראש פינה. בחלק זה נמצאים מספר מעיינות נובעים, שביחד עם פריחת השקדיות משמחים הם את העובר בדרך.
נשאיר רכב אחד בסיום המסלול, בחניון המוסדר במושבה ראש פינה, ליד בית הקברות המעניין של המושבה. אל תחילת המסלול נגיע לאחר שניסע לצפת בכביש הישן (כביש מס' 89), המחבר את צפת עם ראש פינה. הכביש מתעקל ומסתובב. נעבור את הפנייה לשכונת נוף כינרת ונגיע לכניסה לצפת. לאחר שנעבור גשר קטן, נתבונן היטב ונחפש סימון שבילים בצבע שחור מימין. דרך המובילה אל שכונה חדשה, תוביל אתכם אל תחילת המסלול. בכניסה לשכונה, החנו את רכבכם וזה הזמן לקחת את התיק ולהתחיל ללכת ברגל.

טיפוס קטן יוביל אותנו אל השביל. נעבור גדר ומכאן נוכל להתחיל לצעוד במורד אל תוך הנחל.

חדי העין יוכלו להבחין בשרידי דרך הבנויה מאבנים. בדרך זו השתמשו בני היישוב הישן מצפת כאשר החליטו לבצע במקום מהפכה התיישבותית, חברתית ותרבותית. השנה היא 1878. אליעזר רוקח וקומץ משפחות יהודיות מאגודת עובדי האדמה בצפת מחליטות לצאת מהיישוב העירוני היהודי והמוגן – צפת עיר הקודש, וללכת ולהתיישב בין הערבים בכפר ג'עוני. לימים יקרא מקום מושבם – גיא אוני ומאוחר יותר – ראש פינה.

היציאה מצפת התפרשה כמעשה כפירה והמתיישבים החדשים הוחרמו ע"י הקהילה היהודית ונתקלו בקשיים רבים. שנות הבצורת הקשות והתמיכה הכלכלית המועטה גרמו, בסופו של דבר, לנטישת המשפחות, למעט שתי משפחות, אשר החליטו לאחוז בקרקע ויהי מה: משפחת קלר ופרידמן. את צאצאי שתי המשפחות תוכלו למצוא עד היום במושבה. ב-1882 הגיעה עלייה חדשה לארץ, שהצטרפה אל שתי המשפחות החלוציות וקראה את שם המקום ראש פינה – "אבן מאסו הבונים – הייתה לראש פינה"( תהילים פרק קי"ח, פסוק כ"ב).

בעודנו יורדים בנחל, נסתכל סביבנו ונחפש בעלי חיים. באזור זה חולפים צבאים, שפנים, דרבנים, תנים, שועלים ועופות דורסים.

לאחר שעה קלה, נגיע לפיצול בשביל (דרך עפר הפונה שמאלה – צפונה) ונחפש את המעין הראשון, תחת עץ התאנה הגדול. שם המעיין הוא גיא אוני אך יש הקוראים לו "מי המריבה". ב-1882, עם בוא העלייה, נרכשו האדמות ועימן שליש מהזכויות על המים – אז גם החלו המאבקים הרבים סביב המים בין המתיישבים החדשים לבני הכפרים באזור. היום תוכלו לראות כי כל המעיינות מקורים במבנה שבנה סביבם הברון רוטשילד בסוף המאה ה-19, כדי להגן על המים מפני גוזלים, אידוי ובזבוז. זה הזמן לשבת תחת עץ התאנה, ליהנות מצליל המים המפכים, על אף שלא ניתן לראותם, ולשמוע את שמו השלישי של המעיין – עין אבו חליל. אבו חליל הוא אברהם אבינו. האגדה מספרת כי אברהם אבינו שתה ממי המעיין בדרכו וסגולות המעיין הן כי השותה ממימיו ישוב וישתה מהם…

אחרי שנחנו מעט מהירידה התלולה ושמענו את ציוץ הציפורים סביב, נמשיך בדרך. זה הזמן לחפש את פריחת השקדיות המרהיבה. ואכן לא תוכלו להחמיץ את הפריחה הלבנה המקשטת את עצי השקד לאורך הדרך. את דרכנו תקשט שפע פריחה נוספת ומומלץ להוציא מגדיר ולנסות ולהכיר את שמות הפרחים במרבדים המקשטים את דרכנו. עוד מספר דקות הליכה וכבר הגענו אל המעיין השני הלא הוא עין פינה, המספק מים למושבה ראש פינה ומימיו טובים מאוד. מומלץ להתרענן ולשטוף פנים מהצינור היוצא מהמעיין. אם תתבוננו סביב תראו סלע גדול סמוך למעיין. המקומיים מספרים כי בסלע זה הייתה מערת צבועים, אשר היפנטו את כל הבאים לשתות מן המעיין. היום כבר אין צבועים באזור ומעט הצבועים אשר בגליל ובגולן, נמצאים בסכנת הכחדה.
מעין פינה נמשיך במורד הנחל. נוכל לראות בגדה הצפונית של הנחל את שרידי הכפר הערבי ג'עוני וכמו כן להבחין כי מעתה מלווים אותנו עצי פרי רבים: זית, גפן, תאנה, רימון, חרוב, שעורה ואפילו את אם החיטה גילה אהרון אהרונסון בראש פינה. זהו אזור הבוסתנים העתיקים ובתוכם יציץ לעברנו מבנה המעיין האחרון בדרכנו, הלו הוא – עין כדן, הקרוי על שם פרח הכדן.
סיפורים רבים ניתן לשמוע סביב המעיינות. כך למשל, אביו ואמו של יגאל אלון נפגשו בדרך זו ליד המעיין ולימים הוביל יגאל אלון את מבצע שחרור הגליל באותה הדרך…

עוד מעט קט ומסלולנו מסתיים, בתי המושבה כבר מבצבצים והגענו אל דרך אבן ואל החנייה בה ממתינים הרכבים.

 

הערה

יש להשאיר רכב אחד בסיום המסלול

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.