משמורת נחל פולג לשמורת אודים - המלצה למסלול טיול

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 09.05.2023

שמורת נחל פולג ושמורת טבע אודים, הן שתי שמורות טבע חבויות שבהן תמצאו הכל מהכל: בראשונה - דיונות זהובות להתגלגל בהן, ים כחול ופריחת אירוס הארגמן בעונה, ובשנייה - אגם, פריחות בעונה, שבילי הליכה קצרים ופינות חמד, תל מקסים שאפשר לטפס וללכת על פסגתו כדי להשקיף על שטחי חקלאות מוריקים ושפך נחל פולג!

שער פולג 2. צילום יעל לרנר.jpg שער פולג - צילמה יעל לרנר
שמורת שער פולג. צילום: יעל לרנר

מספר מפת סימון שבילים

: 7

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2 קילומטרים או יותר (תלוי בכם)


משך המסלול: 3.5-2.5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קל, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • פריחות אביביות ובראשן אירוס הארגמן

  • תצפית מרכסי הכורכר

  • תל פולג

  • אגם יקום

  • שער פולג

  • אודים הישנה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע נחל פולג מציעה, מעבר לגלגולים בדיונות זהובות המשקיפות לים, גם פריחות, תצפיות נוף מראש רכס כורכר נישא וים כחול במערב. כל עוד תישארו על השבילים המסומנים לא תלכו לאיבוד ותוכלו להתמסר לנוף המרהיב ולמראה שפך נחל פולג לים.

לשמורה נושקת שמורה אחרת ולא מוכרת, ממזרח לכביש החוף – שמורת טבע אודים. אם בשמורת נחל פולג יש פריחה מרשימה מאוד של אירוס הארגמן ושל עוד מינים רבים, הרי שבשמורת אודים תגלו פריחה של נרקיסים, כלניות, רקפות, בן חצב יקינטוני, סחלבים, ועוד (כל פרח במועד הפריחה שלו, כמובן). טיול קליל ומענג לכל המשפחה – בכל שמורה בנפרד, או בשתיהן יחד!

תיאור המסלול:

שמורת אודים היא שמורה קטנה אך חשיבותה גדולה בשימור סביבת חיים על רכס הכורכר. רכסי הכורכר הם נוף ייחודי לישראל והם הולכים ונעלמים מנופי הארץ בשל בלייה, פיתוח והרס מכוון. אם תהיתם אי פעם מהו מקור שמו של נחל פולג כדאי לדעת, כי נחל פולג זרם בעבר, וכשהוא נתקל ברכס הכורכר, הוא נעצר והחלו להיקוות ביצות. עוד בימי קדם מצא האדם פתרון לניקוז הביצות ופער פתח ברכס הכורכר, פתח שגרם לפילוג הרכס לשניים – והרי לכם נחל "פולג"! 

חוקרים מעריכים כי אזור זה של הרכס יושב כבר בתקופת הברונזה ומאז התיישבו בו שוב לאורך השנים, שכבה על שכבה יצרה את תל פולג עליו תוזמנו לטייל בהמשך הטיול. בצדו הצפוני של התל נחפר חפיר שבו עובר אפיקו של נחל פולג. נוף הנחל מהתל מרשים במיוחד. ממערב לרכס תוכלו להבחין במחצבת כורכר נטושה ובאגם יקום המתמלא במים בימי החורף. מראש הרכס תוכלו גם לראות מצפון את היישוב אודים, ומצפון-מערב את נתניה הנושקת לחוף הים התיכון. כשמגיעים מומלץ להחנות את הרכב בחניון פארק יקום, לרדת בירידה נוחה יחסית לכיוון האגם ולמצוא פינת חמד כדי לערוך פיקניק מענג לצד האגם. שימו לב: אין להבעיר אש במקום. 

לאחר הפיקניק התחילו לצעוד בשביל עפר נעים החולף לצד צמחיית נחלים סבוכה, לגדות האגם. לאחר צעידה קלה תבחינו בגבעת כורכר קטנה בתוך מחצבה – אחד השרידים לתל עתיקות קדום – תל פולג. לצד התל מצטלבים כמה שבילים. הסימון הכחול ממשיך ישר צפונה, בדרך עפר נוחה, עד לעיקול נחל פולג. הסימון השחור פונה ימינה ועולה לרכס הכורכר ממנו ניתן לצפות על הסביבה. המשיכו עם הסימון השחור לטיפוס קליל על רכס הכורכר עד לנקודת תצפית מוגנת במעקה בטיחות שבה תוכלו ליהנות מנוף מקסים לכיוון מטעי הסביבה, נחל פולג ועוד. 

המשיכו לצעוד על רכס הכורכר עצמו, הליכה מקסימה שבה תחושו התרוממות רוח מהאוויר הצלול והנוף. לאחר הליכה קצרה תגיעו לכמה אבנים ענקיות שהילדים לא יפסיקו לטפס עליהן! לאחר מכן תוכלו לחזור בדרך שהגעתם וללכת לכיוון חורשת אורנים, שבה שולחן פיקניק נחמד וגם מצבת זיכרון למגיני מושב אודים במלחמת העצמאות. 

המשיכו בשביל לעבר מטע זיתים מקסים ותבחינו בשני מבני כורכר ששימשו לשאיבת מים מהנחל הסמוך (המבנים מגודרים והכניסה אליהם כיום אסורה). אם הספיק לכם – תוכלו לחזור בדרך שבה הגעתם לחניית הרכב, אלה המעוניינים להמשיך יוכלו לטפס בשביל מהחורשה לכיוון צפון-מערב במעלה הגבעה. 

סימון "שקוף" (שני פסים לבנים ללא פס צבע ביניהם) מפנה מהשביל הראשי ימינה, לעבר מערה חצובה בסלע הכורכר, ששימשה כרפת הראשונה של אודים הישנה. הכניסה למערה עצמה אסורה כיום בשל סכנת התמוטטות. וכן למבנה קטן – שריד מהיאחזות אודים הישנה. מושב אודים, הנמצא כיום מעבר לנחל פולג, הוקם באתר זה ב- 29 באוגוסט 1948 ועבר לאחר פחות משנתיים להתיישבות הקבע במקומו הנוכחי. המבנה עצמו שימש כמזכירות המושב. 

לקינוח, תוכלו להמשיך בשמורה לכיוון מערב לשמורת נחל פולג ולהתרוצץ בדיונות שלמרגלות מכון וינגייט, לחזות באירוס הארגמן (בעונה) ואפילו להגיע לטבילה מרעננת בחוף הים. תוכלו ללכת ולחזור או להשאיר רכב אחד בחוף הים.

 

איך להגיע

לשמורת טבע נחל פולג (מורד נחל פולג) נוסעים בכביש החוף (כביש 2) ומדרום לנתניה פונים מערבה למכון וינגייט. חונים בחניון מסודר בכניסה לווינגייט ויוצאים לסיור בשמורה.

לשמורת טבע אודים נוסעים בכביש החוף ומדרום למכון וינגייט פונים מזרחה לכיוון קיבוץ יקום. בכניסה לקיבוץ יש שלט הכוונה לשמורה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע אודים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.