שמורת הטבע פּוּרה ונחל שקמה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע פורה

22.10.2018

מסלול טיול חורפי ואביבי במרבדי פריחה מרהיבים בצפון הנגב

תחנת הסברה בשמורת טבע פורה. צילום: קובי סופר
מטיילים בפורה ונחל שיקמה
כלניות. צילום: דורון ניסים
: 13

אורך המסלול: המסלול הקצר – כ-2 ק"מ, המסלול הארוך – כ-9 ק"מ


משך המסלול: מסלול מעגלי קצר בתוך השמורה – כשעה, המסלול הארוך משמורת הטבע פורה עד נחל סד, כארבע שעות


קל, מתאים למשפחות  • מרבדי פריחה אביבית עשירה

  • שרידי גשר מסילת הרכבת הטורקית

  • אפיק נחל שקמה

  • תל נגילה


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


אזור מבואות הנגב נודע במרבדי פריחה מרהיבים בשטחים הטבעיים שנותרו בו, ובמיוחד בפריחת הכלניות בחודש פברואר.

על אם הדרך לבאר שבע מסתתרת לה שמורת טבע קטנה ומקסימה, ובה אפשר לפגוש את כל מגוון הצמחייה הייחודית למרחב זה ואף בשרידי העבר.

 

תיאור המסלול

המסלול הקצר בשמורת הטבע פורה – מעגלי. המסלול הארוך משמורת הטבע פורה עד נחל סד ­– קווי. נקודת הסיום של המסלול הקווי היא רחבת החניה של תל נגילה. הדרך המובילה לחניה זו היא דרך נוף נחל שקמה ובקטע זה היא עבירה לרכב פרטי ונמצאת כחמישה ק"מ משמורת הטבע פורה.

העונה המומלצת לטיול היא בחודשים ינואר-אפריל. פריחת הכלניות באזור מגיעה לשיאה באמצע פברואר, אולם גם לאחר מכן פורחים באזור פרחים מרהיבים אחרים היוצרים פסיפס צבעוני. מומלץ להצטייד במגדיר פרחים.

מחנים את הרכב בחניון המוסדר על כביש 40. מהחניון יוצא שביל הליכה רגלי העובר בין מרבדי הפריחה האביבית המגוונת. ממשיכים לתצפית ממאגר פורה, והמעוניינים ללכת במסלול הקצר יכולים לחזור משם לחניון. המסלול הארוך ממשיך באפיק נחל פורה לשרידי גשר מסילת הרכבת הטורקית (לפני המפגש עם נחל שקמה), עד תל נגילה. אפשר ללכת קטע מסלול נוסף עד לנחל סד, ואז לחזור לחניון.

שמורת הטבע פורה ונחל שקמה היא אי של טבע בין השדות המעובדים, ונחשפות בה שכבות סלע גירני מתקופת האיאוקן (עידן גאולוגי שהחל לפני 56 מיליון שנים והסתיים לפני 35 מיליון שנים), בין שטחי הלס שהוכשרו לחקלאות.

חניון

בכניסה לשמורה חניון מוסדר (על כביש 40). מהחניון יוצא שביל הליכה רגלי מסומן ירוק המוביל לתוך השמורה (שביל זה חופף לתוואי "שביל ישראל" – שביל הטיולים הלאומי מדן ועד אילת). השביל הזה עובר לכל אורך השמורה ומפגיש את המטיילים עם מגוון הפרחים שבשמורה.
הכוכבת בשמורה היא, כמובן, הכלנית המצויה –צמח עשבוני רב-שנתי בעל פריחה אדומה מרשימה, הפורח באזור זה במרבדים נרחבים. מרבדי הכלניות האדומות הם תופעה ייחודית לאזור זה של ספר המדבר, ואפשר לצפות בה הן במזרח השפלה הן בנגב המערבי. באזור זה יש רק כלניות אדומות (ופרטים לבקנים ספורים), ואולם בצפון הארץ פורחות כלניות בגוונים נוספים – לבן, סגול וורוד.

מלבד כלניות צומחים בשמורה עוד מינים רבים: ערטנית השדות פורחת בצהוב, שמשון הדור בוורוד, לַזְהבית פרחים צהובים קטנים צמודים לקרקע, וינקה עשבונית פורחת בסגול-כחול, לשון-הפר הסמורה – בכחול, קדד פיינברון – בלבן ועוד. מומלץ להצטייד במגדיר פרחים כדי לזהות את מגוון המינים.

תצפית מאגר פורה וחזרה לחניון – המסלול הקצר

 

אחרי כ-800 מ' הליכה פוגש השביל המסומן את דרך הג'יפים המלווה את גבולה הדרומי של השמורה. מכאן אפשר לשוב אל הרכב בשביל משולט (אך לא מסומן) העובר בצמוד לדרך הג'יפים ומצפון לה. עם זאת, מומלץ להמשיך בשביל הירוק עוד כ-300 מ' ולהגיע לסכר הנטוי על נחל פורה. מהסכר יש תצפית יפה על מאגר פורה.

המאגר לוכד את מימיו של נחל פורה, אחד מיובליו של נחל שקמה, ויוצר פינת חמד בחורף ובאביב. בקיץ ובסתיו המאגר יבש. המקום אינו מגודר ואינו מוסדר והרחצה אסורה!
מכאן אפשר לחזור בשביל לאורך גבולה הדרומי של השמורה.

 

טיול לאורך נחל שקמה – המסלול הארוך

 

גשר נחל פורה

נרד בפינה המזרחית של סכר מאגר פורה לתוך אפיק נחל פורה, ונצעד במורד האפיק בעקבות שביל ישראל וסימון השבילים הירוק. הנחל חושף שטחי סלע קירטוני. תחילה נלך באפיק עד למפלון נמוך ומשופע בגובה כ-3 מ', ומשם נפנה ימינה ונלך לאורך הגדה הצפונית של נחל פורה, הדרך עוברת ביער אורנים וגם בגבול היער והשדות המעובדים.
לאחר כקילומטר אחד נחלוף מתחת לקו מתח, נתרחק מנחל פורה ונחצה אפיק רדוד. אחרי האפיק, נפנה שמאלה ונעבור בסולם קטן מעל גדר תיל. מכאן נמשיך שוב ביער האורנים הצמוד לאפיק, ולאחר הליכה קצרה נגלה הריסות של גשר. גשר זה הוא שריד ממסילת הרכבת שסללו הטורקים במהלך מלחמת העולם הראשונה (1914). הם הזדקקו למסילה כדי להעביר כוחות ואספקה לבאר שבע במהלך ניסיונם לעצור את הבריטים שהתקרבו לארץ ישראל מכיוון מצרים. בסופו של דבר, עלו מאמצי הטורקים בתוהו והבריטים כבשו את ארץ ישראל.

אפיק נחל שקמה

אחרי הגשר נמשיך ללכת על הגדה הצפונית של הנחל. לפנינו נראה היטב תל נגילה ולפניו אפיק נחל שקמה. נחל שקמה הוא אחד מנחלי החוף הגדולים בארץ. ראשיתו באזור קיבוץ להב, והוא מנקז חלקים גדולים מגשמי דרום השפלה ומערב הנגב (שטח אגן הניקוז שלו כ-750 אלף קמ"ר – 5% משטחי מדינת ישראל).

תל נגילה

השביל מטפס לתל נגילה, נקודת ציון מרכזית באזור. קל לזהות את התל על פי עץ האשל הגדול שבפסגתו. השם נגילה הוא הצורה העברית של השם הערבי נג'ילה. בתל נמצאו ממצאים ארכאולוגיים מתקופות רבות, מהתקופה הכלקוליתית (לפני כ-4,400 שנים) ועד ימי הביניים. גם בתל ובסביבתו פריחה שופעת של כלנית, עירית גדולה, כלך ועוד.
אם דאגנו מראש לרכב שיאסוף אותנו בתל נגילה, נשוב בו לנקודת המוצא בשמורת נחל פורה. אם לא, נוכל לשוב ברגל בדרך הנוף של נחל שקמה – דרך רחבה ונוחה מאוד לצעידה.

 

איך להגיע

השמורה נמצאת לצד כביש 40, כ-15 ק"מ מדרום לצומת פלוגות, ושילוט הכוונה (כמה מטרים מדרום לסימן ק"מ 215) מוביל אליה. אפשר להגיע לשמורה רק מכיוון צפון, ולצאת – רק מכיוון דרום. לבאים מכיוון דרום: יש לנסוע צפונה עד מסעף הכניסה למושב אחוזם, ושם לפנות לתוך המושב וממנו לצאת חזרה דרומה כ-7 ק"מ. ביציאה: יש לנסוע דרומה כ-6.5 ק"מ עד צומת קמה ולפנות לכיוון כביש 293. היוצאים למרכז ולצפון יכולים לפנות צפונה בכיכר הסמוכה לצומת.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.