מסלול טיול בשמורת הטבע פּוּרה ונחל שקמה

22.10.2018

מסלול טיול חורפי ואביבי במרבדי פריחה מרהיבים בצפון הנגב

מטיילים בפורה ונחל שיקמה

אזור מבואות הנגב נודע במרבדי פריחה מרהיבים בשטחים הטבעיים שנותרו בו, ובמיוחד בפריחת הכלניות בחודש פברואר.
על אם הדרך לבאר שבע מסתתרת לה שמורת טבע קטנה ומקסימה, ובה אפשר לפגוש את כל מגוון הצמחייה הייחודית למרחב זה ואף בשרידי העבר.

איך מגיעים:

השמורה נמצאת לצד כביש 40, כ-15 ק"מ מדרום לצומת פלוגות, ושילוט הכוונה (כמה מטרים מדרום לסימן ק"מ 215) מוביל אליה. אפשר להגיע לשמורה רק מכיוון צפון, ולצאת – רק מכיוון דרום. לבאים מכיוון דרום: יש לנסוע צפונה עד מסעף הכניסה למושב אחוזם, ושם לפנות לתוך המושב וממנו לצאת חזרה דרומה כ-7 ק"מ. ביציאה: יש לנסוע דרומה כ-6.5 ק"מ עד צומת קמה ולפנות לכיוון כביש 293. היוצאים למרכז ולצפון יכולים לפנות צפונה בכיכר הסמוכה לצומת.

מידע שימושי

נגישות: לעגלות ילדים ולכיסאות גלגלים: אין
רחצה במים: אין
מי שתייה בדרך: אין
סיור מודרך: אין (בעונת הפריחה מוצבת בשמורה תחנת מידע והכוונה)
אתר לפיקניקים: אין
הדלקת אש: אסורה
דרגת קושי: קל, מתאים למשפחות

משך הטיול: מסלול מעגלי קצר בתוך השמורה – כשעה
מסלול ארוך – משמורת הטבע פורה עד נחל סד, כארבע שעות
אורך המסלול: המסלול הקצר – כ-2 ק"מ, המסלול הארוך – כ-9 ק"מ
עונה מומלצת: בחודשים ינואר-אפריל. פריחת הכלניות באזור מגיעה לשיאה באמצע פברואר, אולם גם לאחר מכן פורחים באזור פרחים מרהיבים אחרים היוצרים פסיפס צבעוני.
תנועה: רגלית

אופי המסלול:

המסלול הקצר בשמורת הטבע פורה – מעגלי. המסלול הארוך משמורת הטבע פורה עד נחל סד ­– קווי. נקודת הסיום של המסלול הקווי היא רחבת החניה של תל נגילה. הדרך המובילה לחניה זו היא דרך נוף נחל שקמה ובקטע זה היא עבירה לרכב פרטי ונמצאת כחמישה ק"מ משמורת הטבע פורה.

ציוד מיוחד: מומלץ להצטייד במגדיר פרחים

מיקום בארץ:

צפון הנגב

תצפיות נוף:

  • מאגר פורה – מאגר השומר על מי השיטפונות של נחל פורה בעונת החורף.
  • תל נגילה – תל בולט החולש על אפיק נחל שקמה.

מוקדי העניין המרכזיים:

  • מרבדי פריחה אביבית עשירה
  • שרידי גשר מסילת הרכבת הטורקית
  • אפיק נחל שקמה
  • תל נגילה

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום:

הכוונה והסברה; תחנת מידע בעונת הפריחה; נקיון החניה ושמורת הטבע פורה.

סיפור דרך:

מחנים את הרכב בחניון המוסדר על כביש 40. מהחניון יוצא שביל הליכה רגלי העובר בין מרבדי הפריחה האביבית המגוונת. ממשיכים לתצפית ממאגר פורה, והמעוניינים ללכת במסלול הקצר יכולים לחזור משם לחניון. המסלול הארוך ממשיך באפיק נחל פורה לשרידי גשר מסילת הרכבת הטורקית (לפני המפגש עם נחל שקמה), עד תל נגילה. אפשר ללכת קטע מסלול נוסף עד לנחל סד, ואז לחזור לחניון.

שמורת הטבע פורה ונחל שקמה היא אי של טבע בין השדות המעובדים, ונחשפות בה שכבות סלע גירני מתקופת האיאוקן (עידן גאולוגי שהחל לפני 56 מיליון שנים והסתיים לפני 35 מיליון שנים), בין שטחי הלס שהוכשרו לחקלאות.

המסלול

חניון

בכניסה לשמורה חניון מוסדר (על כביש 40). מהחניון יוצא שביל הליכה רגלי מסומן ירוק המוביל לתוך השמורה (שביל זה חופף לתוואי "שביל ישראל" – שביל הטיולים הלאומי מדן ועד אילת). השביל הזה עובר לכל אורך השמורה ומפגיש את המטיילים עם מגוון הפרחים שבשמורה.
הכוכבת בשמורה היא, כמובן, הכלנית המצויה –צמח עשבוני רב-שנתי בעל פריחה אדומה מרשימה, הפורח באזור זה במרבדים נרחבים. מרבדי הכלניות האדומות הם תופעה ייחודית לאזור זה של ספר המדבר, ואפשר לצפות בה הן במזרח השפלה הן בנגב המערבי. באזור זה יש רק כלניות אדומות (ופרטים לבקנים ספורים), ואולם בצפון הארץ פורחות כלניות בגוונים נוספים – לבן, סגול וורוד.
מלבד כלניות צומחים בשמורה עוד מינים רבים: ערטנית השדות פורחת בצהוב, שמשון הדור בוורוד, לַזְהבית פרחים צהובים קטנים צמודים לקרקע, וינקה עשבונית פורחת בסגול-כחול, לשון-הפר הסמורה – בכחול, קדד פיינברון – בלבן ועוד. מומלץ להצטייד במגדיר פרחים כדי לזהות את מגוון המינים.

תצפית מאגר פורה וחזרה לחניון – המסלול הקצר

אחרי כ-800 מ' הליכה פוגש השביל המסומן את דרך הג'יפים המלווה את גבולה הדרומי של השמורה. מכאן אפשר לשוב אל הרכב בשביל משולט (אך לא מסומן) העובר בצמוד לדרך הג'יפים ומצפון לה. עם זאת, מומלץ להמשיך בשביל הירוק עוד כ-300 מ' ולהגיע לסכר הנטוי על נחל פורה. מהסכר יש תצפית יפה על מאגר פורה.
המאגר לוכד את מימיו של נחל פורה, אחד מיובליו של נחל שקמה, ויוצר פינת חמד בחורף ובאביב. בקיץ ובסתיו המאגר יבש. המקום אינו מגודר ואינו מוסדר והרחצה אסורה!
מכאן אפשר לחזור בשביל לאורך גבולה הדרומי של השמורה.

טיול לאורך נחל שקמה – המסלול הארוך

גשר נחל פורה

נרד בפינה המזרחית של סכר מאגר פורה לתוך אפיק נחל פורה, ונצעד במורד האפיק בעקבות שביל ישראל וסימון השבילים הירוק. הנחל חושף שטחי סלע קירטוני. תחילה נלך באפיק עד למפלון נמוך ומשופע בגובה כ-3 מ', ומשם נפנה ימינה ונלך לאורך הגדה הצפונית של נחל פורה, הדרך עוברת ביער אורנים וגם בגבול היער והשדות המעובדים.
לאחר כקילומטר אחד נחלוף מתחת לקו מתח, נתרחק מנחל פורה ונחצה אפיק רדוד. אחרי האפיק, נפנה שמאלה ונעבור בסולם קטן מעל גדר תיל. מכאן נמשיך שוב ביער האורנים הצמוד לאפיק, ולאחר הליכה קצרה נגלה הריסות של גשר. גשר זה הוא שריד ממסילת הרכבת שסללו הטורקים במהלך מלחמת העולם הראשונה (1914). הם הזדקקו למסילה כדי להעביר כוחות ואספקה לבאר שבע במהלך ניסיונם לעצור את הבריטים שהתקרבו לארץ ישראל מכיוון מצרים. בסופו של דבר, עלו מאמצי הטורקים בתוהו והבריטים כבשו את ארץ ישראל.

אפיק נחל שקמה

אחרי הגשר נמשיך ללכת על הגדה הצפונית של הנחל. לפנינו נראה היטב תל נגילה ולפניו אפיק נחל שקמה. נחל שקמה הוא אחד מנחלי החוף הגדולים בארץ. ראשיתו באזור קיבוץ להב, והוא מנקז חלקים גדולים מגשמי דרום השפלה ומערב הנגב (שטח אגן הניקוז שלו כ-750 אלף קמ"ר – 5% משטחי מדינת ישראל).

תל נגילה

השביל מטפס לתל נגילה, נקודת ציון מרכזית באזור. קל לזהות את התל על פי עץ האשל הגדול שבפסגתו. השם נגילה הוא הצורה העברית של השם הערבי נג'ילה. בתל נמצאו ממצאים ארכאולוגיים מתקופות רבות, מהתקופה הכלקוליתית (לפני כ-4,400 שנים) ועד ימי הביניים. גם בתל ובסביבתו פריחה שופעת של כלנית, עירית גדולה, כלך ועוד.
אם דאגנו מראש לרכב שיאסוף אותנו בתל נגילה, נשוב בו לנקודת המוצא בשמורת נחל פורה. אם לא, נוכל לשוב ברגל בדרך הנוף של נחל שקמה – דרך רחבה ונוחה מאוד לצעידה.