חגיגה של מפלים בנחל סער – המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל סער

02.06.2020

בין גולן לחרמון, בין בזלת לגיר, נחל סער הוא הנקודה בה הכל מתחבר. מסלול הליכה בין סלעים, בריכות ומפולנים, לא ארוך לא קצר ובעיקר משגע. בשיא החורף יש חגיגה של מפלים!

מפל סער נעמה מנספלד
מדחת דעבוס

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 1 


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 1.5 ק"מ


משך המסלול: 1.5-2 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


  • בריכות מים

  • נחל סער

  • מפלי מים מרשימים

  • טיול זרימות


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא: רחבת החנייה הגדולה למרגלות הכפר עין קיניא

נקודת סיום: רחבת החניה בסמוך לצומת סער

נלך בעקבות סימון שבילים ירוק על שולי הכביש אל מפל רסיסים, אם תתקרבו מספיק תגלו מה פשר השם. ליד המפל עובר "גשר הידידות" המחבר את הכפר עין קינייא עם רמת הגולן, הגשר הופצץ ע"י הצבא הסורי במלחמת ששת הימים ושוקם לאחר מכן בהוראת שר הביטחון דאז משה דיין כמחווה של רצון טוב כלפי קהילת הדרוזים בגולן, על שם אותה המחווה קרוי שמו של הגשר. 

נחזור על עקבותינו אל רחבת החנייה, נמצא בצידה השמאלי שלט של רשות הטבע והגנים המנחה על כניסה לשמורת טבע, מנקודה זו נצא אל המסלול על גדת הנחל. נעבור מתחת לטחנת קמח שניצלה את זרימת המים לטובת הפעלתה ואכן פעלה עד שנת 1969, מאז נהרסה בנזק שיטפונות בנחל ולא חזרה לשימוש.

 הדרך עוברת מידי פעם בין שטחי חקלאות מגודרים. לאחר הליכה של כ-10 דקות על השביל, נגיע אל פינת חמד ובריכות קרירות יקדמו את פנינו, זהירות מפני סלעים מחליקים. משם השביל יוביל אותנו בין עצי אלון מצוי צפופים אל תצפיות מרשימות על ערוץ הנחל המתחתר בסלעים ויוצר מפלונים מקסימים המוזנים ממי מעיינות הנובעים לאורכו. רוב המים במעיינות אלו נשאבים לטובת חקלאות האזור ולכן הנחל אינו זורם לאורך השנה אלא רק לאחר גשמים חזקים המציפים את הערוץ ואת המעיינות שבדרך. 

לאחר כחצי שעת הליכה יוביל אותנו השביל אל הכביש העובר מעלינו, נעבור ברחבת חניה קטנה בין מטעים מגודרים, נלך בזהירות לצד הכביש מעבר למעקה בטיחות ונחזור אל אפיק הנחל עד למפגש עם גשר סער שם נחצה את הכביש ונגיע אל מפל סער. המים הנופלים מגובה 10 מטרים יוצרים בריכה מרשימה המוקפת עצי ער אציל גבוהים.

אל תמהרו לחזור לכביש, המשיכו אל נקודת התצפית אל מפל סער ומפל המגלש הנופל תחתיו, ניתן לראות כי המים ממש גולשים על המסלע ומתחתרים בו. סביר שכאן נפגוש קהל מטיילים גדול לאחר גשמים חזקים.

שימו לב! הירידה לבריכת המפל אסורה ומסוכנת.

נסיים בתצפית על המפלים ונעלה אל רחבת החנייה שם השארנו את רכב מאסף.

ניתן להגיע רק לתצפית על מפל סער, ביקור שכזה ייערך בין חצי שעה לשעה, לטובת ביקור קצר, נחנה בנקודת הסיום ונצא לסיור בין המפל הגדול עד לגשר סער וחזרה. בנקודת התצפית יש גישה נגישה עד למרפסת תצפית אחת.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

הערות

  • לאחר ימים גשומים, המסלול עלול להיות בוצי וסלעי הבזלת הרטובים חלקים.
  • אין לסטות מהשביל ואין לחצות גדרות מחשש למיקוש.
  • אין לשתות ממי הנחל
  • אין לקפוץ לבריכות

איך להגיע

לנקודת המוצא נעלה מקריית שמונה לגולן על כביש 99, נפנה לכיוון הכפר עין קיניא, לפני הכניסה לכפר, קרוב למגרש הכדורגל ישנה רחבת חנייה גדולה.

לנקודת הסיוםנעלה מקריית שמונה לגולן על כביש 99 ולפני הפנייה לנווה אטי"ב, בגשר סער נפנה ימינה לרחבת חנייה גדולה ליד מסעדה ודוכני מזון זמניים, נחנה כאן את הרכב המאסף ונצא אל נקודת ההתחלה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: גשר הידידות עין קינייא

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.