מעפילים אל פסגת הסרטבה במעלה הנערים - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע סרטבה

מאת: מרדכי לאש 26.01.2020

"מבצר חזק ונהדר בראש הר גבוה" – כך מתאר יוספוס את המבצר האדיר שאת שרידיו ניתן לראות עד היום בראש הסרטבה. 377 מטרים מעל פני הים וכ-650 מטרים מעל בקעת הירדן מתנשאת קרן סרטבה ואוצרת בקרבה סיפורים על קרבות ועוצמה בני למעלה מ-2000 שנה.

סרטבה - צילם אמנון נחמיאס סרטבה - צילם אמנון נחמיאס

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 6-5


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ 


משך המסלול: כ-3 שעות 


דרגת קושי ואופי הטיול

 מסלול קווי – הלוך ושוב, למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • תצפית יפה משביל ההליכה ומראש ההר

  • שרידי מבצר ומאגרי מים עתיקים בפסגת ההר ובמדרונותיו


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת סרטבה מתפרסת על פני 30,860 דונם וכוללת את פסגת הסרטבה והגבעות שבסביבותיה. גובהו הייחודי של הסרטבה ביחס לבקעת הירדן שלמרגלותיו ובשילוב הטיפוס הקשה הכרוך בהגעה אל פסגתו, הקנו לו חשיבות צבאית בעבר ואת שרידי המבצרים הגדולים שהוקמו על פסגתו ניתן לראות עד היום. טיול אל הסרטבה בסוף החורף ובתחילת האביב מספק מראות ייחודיים של מרבדי פריחה הממלאים את מורדות ההרים.

 

תיאור המסלול

נקודת התחלה וסיום: חניון הסרטבה, סמוך לבסיס הצבאי בפסגה המזרחית של הסרטבה.

תצפית הסמוכה לחניה

מרחבת החניה ניתן לצאת להליכה קצרה יחסית אל תצפית מסודרת ושביל קצר וקליל הסמוכים לבסיס הצבאי. צועדים אל מוצא רחבת החניה, חוצים את הכביש וצועדים על גבי שביל סלול ומסודר אל רחבת תצפית הפונה מזרחה. 

מרחבת התצפית יוצא שביל קווי של כ-300 מטרים – הלוך ושוב, המוביל אל מרפסת תצפית נוספת ובה מעקה בטיחות ממתכת, הפונה אל בקעת הירדן ונוף יפה נשקף ממנה. משבילי התצפיות נשוב אל רחבת החניה בדרך בה צעדנו.

 

מעלה הנערים

מרחבת החניה נרד בכביש הגישה כ-250 מטרים על לתחילתו של השביל הירוק המשולט כ"מעלה הנערים" ומעפיל אל פסגת הסרטבה. נעלה בשביל הירוק התלול, לאחר כ-400 מטרים נגיע אל שולחנות פיקניק בהם מומלץ לעצור למנוחה ולתצפית. מהשולחנות נמשיך בטיפוס על גב השלוחה כשעינינו נשואות אל הר הסרטבה ופסגתו. במהלך העליה ניתן להבחין במאגרי מים אדירים שנחצבו במורדות המזרחיים של הסרטבה אליהם ניתן להגיע בהמשך הטיול. 

 

קרן סרטבה וחזרה

בתחתית הפסגה נגיע לצומת שבילים ירוק (בו צעדנו) ושחור. מומלץ לעלות אל ההר בשביל הירוק החולף על פני מאגרי המים של הסרטבה ומעפיל אל פסגת ההר. ההליכה בשביל הצר מחייבת משנה זהירות ושיקול דעת. 

הנוף מפסגת ההר עוצר נשימה: נשקפים מכאן נופי מזרח השומרון ובקעת הירדן וניתן להבין את חשיבותו האסטרטגית של ההר בימי קדם. מומלץ להתבונן בשרידי המבצר וחומותיו המרשימות, וכדאי לנסות למצוא את חוליות העמודים היוצרים צורת לב הפזורים בתחתית הפסגה. 

מפסגת הסרטבה ניתן לשוב בשביל הירוק בו עלינו וניתן גם להקיף אל הסרטבה מדרום בשביל השחור המתחבר לשביל הירוק למרגלות הפסגה. בשביל הירוק נצעד בזהירות חזרה אל רחבת החניה.

 

איך להגיע 

תחילת המסלול בחניון לרכבים הנמצא בסמוך לשער בסיס צבאי הנמצא בפסגה הדרום-מזרחית של הסרטבה ומכונה בשם "אל מסטרה". כביש סלול יוצא מכביש 90 כ- 200 מטרים מצפון לצומת הכניסה למועצה אזורית בקעת הירדן. מומלץ לנסוע בכביש 90 מצפון לדרום כדי לפנות בבטיחות ונוחות אל עבר הסרטבה. הכביש שאורכו כ- 4 ק"מ מטפס בפיתול ובתלילות אל הבסיס הצבאי ומגיע אל החניה שלמרגלותיו.

 

הערות

  • בחלק מקטעי ההליכה השביל צר ותלול – יש להיזהר מנפילה ודרדור אבנים
  • אין לסטות מהשביל המסומן 
  • הטיול ביהודה ושומרון דורש תיאום מוקדם עם גורמי הביטחון
  • המסלול כולו נמצא בשטח אש!

 

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: סרטבה אדום

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.