נחל סעיפים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מסיב הרי אילת

מאת: יעל לרנר 26.11.2019

מסלול חדש שהוכשר לאחרונה על ידי רשות הטבע והגנים ובו תמצאו צמחייה מדברית יפה, ערוץ נחל יפהפה העובר בין תצורות סלעי גיר ואבני חול, מפלים קטנים ובחורף - גבי מים מלאים בלב מדבר! מסלול קליל (הלוך ושוב) לכל המשפחה!

שיטת הנגב בנחל סעיפים שיטת הנגב בנחל סעיפים. צילום: יעקב שקולניק
מפגש נחל סעיפים עם נחל שני. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 20

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי (הלוך ושוב), בדרגת קושי קלה


מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • טיול חוויה בין סלעים

  • צמחיית מדבר

  • תצפית על נופי הערבה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מישר סעיפים היא בקעה באורך 2 ק"מ בקירוב שנוצרה מהתחתרותם של שישה סעיפי ערוצים היורדים אליה, השלוחות בין הערוצים נראות כמו אצבעות, ומכאן השם בקעת האצבעות שהדביקו לה לוחמי צה״ל, שלחמו כאן במבצע עובדה המפורסם בו כבשה ישראל את אזור הנגב, הערבה ואילת.

במסלול המקסים שהוכשר לאחרונה על ידי רשות הטבע והגנים תמצאו את כל המרכיבים לטיול קטן ומוצלח – צמחייה מדברית יפה, ערוץ נחל יפהפה העובר בין תצורות סלעי גיר ואבני חול, מפלים קטנים ובחורף- גבי מים מלאים בלב מדבר! מסלול קליל ומעגלי (הלוך חזור) לכל המשפחה!

תיאור המסלול

את מסלול נחל סעיפים שארכו כקילומטר וחצי, כדאי להתחיל בחלקו הדרומי של מישר סעיפים, הנמצא בגובה 750 מ׳ מעל פני הים, ליד עץ השיטה הבודד והיפהפה, אליו מוביל שביל לרכב. רומו של מישר סעיפים הוא 750 מ' מעל פני הים, ומכל מיני השיטה בארץ רק שיטת הנגב מסוגלת להתמודד עם הקור השורר כאן בחורף. לבאים בינואר מומלץ לנסות ולחפש את סתוונית הנגב.

מהעץ מתחיל מסלול ההליכה בשביל סימון ירוק העובר לאורך הנחל, ובו צמחיה מדברית ייחודית לאזור ועצי שיטה גדולים, שתחת צילם תוכלו לעצור למנוחה קלה או פיקניק מענג.

הנחל חותר דרכו בסלע אבן גיר ואבן חול בתצורות יפות, ובהמשכו בולדרים גדולים וסלעים שנפלו לתוכו, ושני מפלים קטנים. בימי החורף תוכלו לראות בו גבי מים בהם משתקפים הסלעים הצבעוניים. לאחר שנגיע למפל השני, נחזור על עקבותינו לרכב תחת עץ השיטה. 

 

איך להגיע

נוסעים מאילת בכביש 12. כ-3 ק"מ אחרי הכניסה לקניון האדום (בין סימני ק"מ 22-23) פונים ימינה (מזרחה) בדרך עפר מסומנת בשחור.

איך להגיע?
כתבו בוויז: הקניון האדום

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.