נחל סעיפים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מסיב הרי אילת

03.06.2019

רשות הטבע והגנים סימנה לאחרונה מסלול טיול בנחל סעיפים ובכך היא מעניקה לציבור חוויה של טיול מדברי בהרי אילת, המזמן דילוג על סלעים גדולים והזדמנות להכיר את צמחיית המדבר של הרי אילת. מסלול הטיול מחבר את מישר סעיפים למסלול נחל שני צפוני

שיטת הנגב בנחל סעיפים. צילום: יעקב שקולניק
מפגש נחל סעיפים עם נחל שני. צילום: יעקב שקולניק
: 20

אורך המסלול: כיוון אחד: 2.2 ק"מ. מסלול מעגלי: כ-4.2 ק"מ (חזרה על דרך עפר נוחה)


משך המסלול: כשעתיים


מסלול רגלי קצר בערוץ ובו מפלונים ובולדרים


מתאים למשפחות  • טיול חוויה בין סלעים

  • צמחיית מדבר


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


השם נחל סעיפים אינו מופיע במפות ועד היום היה רחוק מעין המטיילים ומלבם. השביל החדש פותח פתח לאזור נחל שני – מאזורי הטיול היפים בהרי אילת.

דרך העפר המסומנת בשחור פונה מזרחה מהכביש אל דרך הפטרולים הישנה (סימון אדום), שבה עברו סיורי צה"ל עד מלחמת ששת הימים. במקום שהדרך מתחילה לרדת בעיקולים אל מישר סעיפים כדאי לעצור לתצפית. בקצה המזרחי של המישר נראית בבירור שיטה סלילנית גדולת ממדים. זאת נקודת היציאה לטיול.

תיאור המסלול

תצפית על מישר סעיפים – מישר סעיפים הוא בקעה באורך 2 ק"מ בקירוב. הבקעה נוצרה מהתחתרותם של שישה סעיפי ערוצים היורדים אליה. השלוחות בין הערוצים נראות כמו אצבעות, ומכאן השם בקעת האצבעות שהדביקו לה לוחמי תש"ח. הבקעה הייתה עמדה קדמית של פלוגת חלוץ שירדה למקום במבצע עובדה. מפקד הפלוגה היה אברהם אדן (ברן). ב-10 במרס 1949 הגיע לבקעה נחום שריג. הוא נתן לאדן את דגל הדיו המפורסם, והורה לו לצעוד במהירות לאום רשרש ולהשתלט על המקום אחרי שחיילי הלגיון נטשו אותו. שריג חיפש דרך לשני הג'יפים שלו (על כביש 12 היה אפשר אז רק לחלום), והפתרון היחיד שמצא היה לעבור בבקעת הירח, בתחום מצרים. שריג אסף בדרך את אדן ואת שני חייליו. כוח קטן זה הגיע לאום רשרש בשעות אחר הצהריים, ואדן התכבד בתליית דגל הדיו בראש התורן של אום רשרש, היא אילת.

עץ השיטה ואולי גם סתוונית – יורדים לדרך הפטרולים (סימון שבילים אדום). לבאים בינואר מומלץ לחפש את סתוונית הנגב. פרחי סתוונית הנגב נמצאו פורחות מעט צפונה מכאן בשולי הדרך בראשית שנות ה-90. סתוונית הנגב גדלה בדרך כלל בקרקעות חוליות ובאדמת לס בין באר שבע לירוחם, ומישר סעיפים הוא המקום הדרומי ביותר בישראל שבו היא נצפתה.חונים ליד עץ שיטת הנגב, נקודת ציון בולטת בנוף. רומו של מישר סעיפים הוא 750 מ' מעל פני הים, ומכל מיני השיטה בארץ רק שיטת הנגב מסוגלת להתמודד עם הקור השורר כאן בחורף. העץ נבט בערוץ הנחל המנקז את הבקעה כולה, וכמות המים הזורמת פה מבטיחה את קיומו.מכאן יוצאים למסע רגלי בעקבות סימון השבילים הירוק.

נחל סעיפים – נחל סעיפים זוכה בכמויות מים גדולות יחסית ולכן ערוצו עשיר בצמחייה. בדרך נראים נציגיו הידועים של המדבר שלנו – רותם המדבר, גפסנית ערבית, כוכב ריחני ויפרוק המדבר. לאחר כחצי ק"מ מגיעים למשטחי סלע יפים ומיד אחריהם למפל מדרגות. בתחתיתו צומחים שני עצי שיטה, עוד עדות לשפע המים הזורם כאן אחרי הגשם.בערוץ הנחל מזומנת עתה למטיילים הליכה של 1.5 ק"מ בערך בין הסלעים והבולדרים הגדולים שנפלו לתוכו. יש ללכת לאט ולקפוץ בזהירות. אחרי גשם הגבים הקטנים מתמלאים מים. גולשים במפל אלכסוני בגובה 3 מ' וממשיכים עד המפגש עם ערוצו הגדול של נחל שני (סימון שבילים שחור). כאן פונים ימינה ומגיעים מיד לדרך הפטרולים הישנה, המסומנת בסימון שבילים אדום.

מפגש נחל שני – מקום המפגש עם נחל שני (מסלול שָׁני עליון) מרשים מאוד. כאן עוזבים את עולם סלעי הגיר ונכנסים אל עולם אבני החול הססגוני. בערוץ הנחל צומחים כמה עצי שיטה נכבדים, אך תשומת הלב נתונה דווקא לעצי שיזף קטנים במעלה הנחל. אלה הם שיחי שיזף שעיר, וזה המקום היחיד בישראל שבו הם צומחים. הענפים הצעירים מכוסים פלומה צפופה של שערות, הנושרות במשך הזמן, ומכאן שם העץ. השיזף השעיר מצמיח פירות כדוריים קטנים, בקוטר עד 8 מ"מ ובעלי חיים אוכלים אותם בתאווה.

סיום המסלול – כאן מסתיים המסלול למארגנים מראש רכב אוסף. אחרים חוזרים לתחילתו בדרך הפטרולים הישנה (לפנות ימינה), מסע קל של כ-2 ק"מ. אפשר להמשיך במורד השביל השחור. הוא עובר בנחל שני עליון ומגיע לקניון האדום. ​

 

לינה בשטח

בראש הקניון האדום

איך להגיע

נוסעים מאילת בכביש 12. כ-3 ק"מ אחרי הכניסה לקניון האדום (בין סימני ק"מ 22-23) פונים ימינה (מזרחה) בדרך עפר מסומנת בשחור.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.