גן לאומי צור נתן - מסלול טבע, נוף והמון נקודות חן

מאת: אתי נפרין 22.12.2022

זהו מסלול עם המון תצפיות נוף על אזור. בעונת האביב הגן מתכסה בפריחה מרהיבה. הצומח מהווה שטח מועדף לחיפוש מזון עבור עופות דורסים, זוחלים, ציפורי שיר וליונקים רבים ביניהם עדר הצבאים שחי כאן.

צור נתן צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-5 ק"מ


משך המסלול: כארבע שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני


מוקדי עניין

מוקדי עניין: תצפיות, נוף, פריחה, בעלי חיים.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


גן לאומי צור נתן  שוכן בשיפוליהם המערביים של הרי שומרון, בגדתו הצפונית של נחל אלכסנדר. הנחל מתחתר בסלע גיר קשה. מצפון לנחל מתרומם רכס צור נתן, בעל נוף טרשי גירני. שטח הגן הלאומי כ-1140 דונם. הגן הלאומי הוא חלק מהמסדרון האקולוגי הארצי ובעל חשיבות שימור גבוהה.

בתחום הצומח בגן הלאומי שרידי חורש של אלון מצוי ואלת המסטיק, אשחר א"י, עוזרר קוצני, עצי לבנה רפואי ויער נטוע על ידי קק"ל הכולל אורנים. השטחים הלא מיוערים הם שטחי הבתה המורכבים מסירה קוצנית, זקנן שעיר, שיחי יסמין שיחני וגלונית. שטחי העשבוניים הפתוחים מהווים שטח מועדף לשיחור מזון עבור עופות דורסים המקננים בשטח הגן, שטחי מחיה לזוחלים, לציפורי שיר וליונקים בהם חזיר בר, שועל מצוי, שפני סלע, תן זהוב ועדר צבאיים החיי בגן ונמצא בסכנת הכחדה.

בגן הלאומי נמצאים שרידים רבים המעידים על פעילות האדם באזור בתקופות שונות כמו גיתות, בורות מים, מערות חצובות בסלע, חורבות, קברים ועוד.

נקודת מוצא: יער צור יצחק

נקודת סיום: יער צור יצחק

תיאור המסלול :

תיאור המסלול בקצרה: המסלול  מתחיל בדרך ראשית היורדת לערוץ הנחל עם סימון שבילים שחור. בפיצול ממשיכים עם המסלול המסומן באדום ואתו מגיעים עד לערוץ נחל אלכסנדר. בערוץ ממשיכים עם סימון שבילים שחור לצד מזרח עד פיצול שבילים ירוק אתו מטפסים בחזרה לרכב.

מסלול הטיול מתחיל בדרך סלולה ממזרח ליער צור יצחק, היורדת לערוץ נחל אלכסנדר בכיוון דרום (סימון שבילים שחור). השביל מתחיל בירידה, בריכות המים ואנטנות הסולריות מולכם.

השביל עובר ביער עצי אורן וברוש שניטע ע"י קק"ל לפני עשרות שנים. לקראת סוף החורף ותחילת האביב ניתן לחזות לאורך השביל בפריחה של רקפות, כלניות, עירית גדולה ועוד. סמוך לתוואי השביל ביער הנטוע שרידים של מתקנים חקלאים כמו גת, בורות איגום, בורות מים ועוד.

בפיצול שבילים ממשיכים עם המסלול הימני (דרום מערב), המסומן בסימון שבילים אדום, איתו מגיעים עד לערוץ נחל אלכסנדר.

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים הגדולים והחשובים בשרון. הנחל מתחיל את מסלולו מאזור השומרון, הר עיבל והר גריזים. שני היובלים העיקריים שלו הם נחל שכם ונחל תאנים. הוא  זורם ממזרח למערב ונשפך לים התיכון באזור בית ינאי. בחלקו העליון הוא נחל אכזב, ובחלקו התחתון הוא נחל איתן בו זורמים המים כל השנה. נחלים שימשו לאורך שנים כנתיבי מעבר ולכן קו הגבעות לציד הנחל מהווה מוקד משיכה להתיישבות.

לאזור יתרונות גדולים כלכליים ואסטרטגיים: קירבה לדרכים ראשיות כמו דרך הים, אדמות נוחות לחקלאות, יכולת הגנה, תצפית, חציבה ממסלע הגיר והקירטון.

גן לאומי צור נתן הוא חלק מהמסדרון אקולוגי. השטחים הפתוחים הולכים ומצטמצמים וגורמים קיטוע של בתי גידול. שטח טבעי כזה, המנותק משטחים טבעיים אחרים, הופך פגיע מבחינה אקולוגית, ורבים מהמינים החיים בו עלולים להיכחד. מטרתו של המסדרון האקולוגי לחבר בין שניים או יותר שטחים טבעיים שמורים, על מנת לאפשר מגע ומעבר בין אוכלוסיות של בעלי חיים וצמחים בין השטחים הללו. מסדרון אקולוגי כולל שטחים מוגנים כמו שמורות או גנים לאומים, שטחים חקלאיים וגם שטח יער.

בערוץ הנחל פונים שמאלה לכיוון מזרח עם סימון שבילים שחור. לאורך המסלול נראה מטעים שונים של הישובים הסמוכים. על הרכס מימין בתי הישוב כוכב יאיר ומשמאל בתי הישוב צור נתן.

בגן הלאומי חי עדר של צבאים הנמצא בסכנת הכחדה. הצבי, ערך טבע מוגן, הוא יונק השייך למשפחת הפריים שבסדרת מכפילי הפרסה. זו חיה אצילית שמוזכרת פעמים רבות במקרא. הוא צמחוני ופעיל בעיקר בשעות המוקדמות או המאוחרות מאוד של היום. ריצתו מהירה ויכולה להגיע עד ל 80 קמ"ש. חוש הריח שלו מפותח ביותר והוא מבחין בתנועה ממרחק של קילומטר ויותר. הצבי ארצישראלי חי באזור הים תיכוני האזור בו אנו מטיילים היום.

סכנות רבות אורבות לצבאים בארץ בגלל בני האדם – צייד בלתי חוקי, גידור שטחים, סלילת כבישים ומסילות שמונעות מעבר בטוח וגם כלבים משוטטים.

לפני התחלת הטיפוס עם סימון השבילים ירוק נעצור למנוחה בעץ הבודד, במרכז נחל אלכסנדר. זו פינה יפה, מוגבהת מעל סביבתה ובה עץ זית גדול ומרשים. ,

נטפס עם המסלול הירוק לכיוון צפון מערב עד שנחבור לסימון שבילים שחור, אתו נחזור לרכב.

איך להגיע מכביש 444 פונים לכיוון הישובים צור נתן וצור יצחק (מזרח), עוברים את שער הכניסה לצור יצחק ובכיכר הראשונה פונים ימינה. בכיכר הבאה ממשיכים ישר לכיוון הישוב צור נתן, מהכיכר ממשיכים עוד כ-500 מטר ומצד שמאל מחנים את הרכב. חוצים את הכביש בזהירות לדרך עם סימון שבילים שחור.

הערות:

  • ההליכה מותרת על השבילים המסומנים בלבד.
  • אסורה שהייה בשעות החשיכה בגן הלאומי.
  • ברחבי היער יש בורות מים ומערות בגדלים שונים, השביל לא עובר בהם, אך חשוב להכיר ולהיזהר.
  • המסלול מתחיל בירידה ומסתיים בעלייה.
  • דיווח על מפגעים במוקד מידע בטלפון 3639*.

 

אורך המסלול: כ-5 ק"מ

משך המסלול: כארבע שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני

מוקדי עניין: תצפיות, נוף, פריחה, בעלי חיים.

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא): יער צור יצחק

איך להגיע?
כתבו בוויז: יער צור יצחק

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.