תחנה 4 – רחוב פלאדיוס

גן לאומי בית שאן

להאזנה לחצו כאן >>

שלום חיילים, אני ליוויה, בעלת חנות לְבַדֵּי פשתן. אפשר להציע לכם כותנות פשתן בית שאן במחיר מצחיק – שני דינאריוס? מה, לא תקנו מתנה לאישה שמחכה לכם ברומא חודשים רבים? מאיזה לגיון אתם? אין חייל רומי אחד שעבר כאן ולא קנה אצלי. אחרי שהתחתנתי המשפחה של בעלי קנתה לנו את החנות הזאת ברחוב פלאדיוס – המקום הכי מרכזי בעיר. קשה להאמין שלפני שהרומאים הגיעו זרם כאן נחל חרוד והאזור היה שומם. רחוב פלאדיוס הוא הרחוב הראשי  של סקיתופוליס ומשני צידיו בנויות מדרכות מקורות וחנויות. כאן מוכרים הכול: תבלינים, מנורות שמן, רהיטים, שירותי תיקון סנדלי קלגסים, פירות מיובשים ומה לא. אבל רק אצלי תוכלו לקנות בדי פשתן וכותנות פשתן שיוצרו בסקיתופוליס. דעו לכם ששמו של פשתן סקיתופוליס יצא למרחוק, והוא נודע בכל האזור באיכותו המשובחת. אמנם הבד יקר פי חמישה מבדים אחרים, אבל, הוא שווה כל דינאריוס!

מי מכם שיש לו כסף עודף מוזמן לתרום סכום נאה לשיפוץ המדרכה ולהטבעת פסיפס חדש בה. פלאדיוס כבר תרם, אז אתם לא תתרמו? לכל תורם מובטח ששמו יונצח במדליון בפסיפס. יש אומרים שכתובות אלו ישרדו מאות ואלפי שנים וכך יזכרו אתכם שנים רבות, ומי יודע, אולי לעולמים…

נמשיך צפונה כמאה מטרים ברחוב פלאדיוס, עד שנראה משמאלנו מדרגות. נעלה לסיגמה – כיכר בצורת חצי עיגול בצידו המערבי של הרחוב. החדר המקורה הרביעי משמאל הוא חדרה של טיכה.