תחנה 6 – מקדש רומי

גן לאומי בית שאן

להאזנה לחצו כאן >>

ברוכים הבאים, בואו התקרבו, חיכיתי לכם. אני סטפנוס, כוהן המקדש. אנא הניחו את המנחות שלכם על אחד משני המזבחות שלפניכם, ומי ייתן והאל דיוניסוס ייענה לכל תפילותיכם ויגשים את כל משאלותיכם.

דיוניסוס גדל כאן עם האומנת שלו, ניסה, אחרי שהם נמלטו מציפורניה של הרה, אשת זאוס. הרה רדפה אותם מפני שדיוניסוס היה בן לא חוקי של זאוס מאהבה נסתרת. בדרכם לכאן הגן עליהם שבט הסקיתים – שבט נודד של קשתים רכובים וחיילים רגליים גיבורים.

פסלי דיוניסוס ניצבים בכל פינה בעיר, וקל לזהות אותו – פניו תמיד צעירות ושיערו עשוי אשכולות ענבים. יש אומרים שהאומנת שלו ניסה, נקברה בעירנו. לכבודה ולכבוד שבט הסקיתים זכתה העיר בכינוי ניסה סקיתופוליס.

כאן הוקם המקדש הגדול בעיר. ראו את העמודים האדירים המוטלים מצפון לפתח המקדש! הם עשויים אבן גיר, אך נראים ממש כמו עמודי שיש, וכשהם נופלים אפילו מרצפות הרחוב ניתקות ממקומן.

שמעתם את החדשות המסעירות? הקיסר אימפרטור מרקוס אורליוס בכבודו ובעצמו יגיע לעירנו, ולכבודו נצא בתהלוכה מכאן – מהמקדש הגדול, אל מקדש זאוס שם למעלה, בראש התל.

מזל שדיוניסוס בחר לגור כאן. אל היין הביא איתו חגיגות, משתאות יין, צחוק ושמחה. מה היינו עושים אילו השתכן פה מארס אל המלחמה או וולקן אל הנפחים? החיים בוודאי היו אפורים ומשעממים.

אה… טוב, נראה לי שהגיע הזמן להיפרד, שהרי מרקוס אורליוס עצמו אמר: "לעולם אל נא תמהר ואל נא תתעכב".

נפנה ימינה אל רחוב סילוואנוס ונראה את שרידי הנימפיאון בעל העמודים המחורצים. בהמשך נוכל לפנות ולעלות לראש התל או להמשיך בסיורנו ברחוב. נעצור במפגש הרחובות סילוואנוס והגיא. את תוואי רחוב הגיא תוחמות היום שתי שורות של דקלים. נעמוד ליד העמוד הניצב היחיד ובראשו כותרתו המרשימה. תזהו את העמוד בזכות צבעו. שנים רבות של חשיפה לאוויר הפתוח הפכו אותו לכהה יותר מהעמודים האחרים.