תחנה 9 – שירותים ציבוריים

גן לאומי בית שאן

להאזנה לחצו כאן >>

כאן יש מקום לכולם. המושבים הם מושבי שיש בכל הגדלים – לנוחיות מרבית.

רגע, הכניסה היא בתשלום. תשאירו מטבע. על מה משלמים? מה זאת אומרת? אני כאן בפקודת הקיסר הרומי, גובה את מס הלטרינה – השירותים הציבוריים – ואין בזה בושה! אפילו אספסיאנוס הקיסר אמר שלכסף אין ריח. ואם בריח עסקינן, אצלנו תמיד נקי ונעים בזכות התעלות שמזרימות מים ובזכות הבשמים והאוורור. וחוץ מזה אני בטוח שאלת הבריאות היגיאה שומרת על המקום.

היכנסו,  היכנסו! אין מחיצות בין המושבים. אפשר לשבת יחד כמה זמן שרוצים – לסגור עסקאות, להתעדכן בחדשות הטריות, לשמוע סיפורים. רק השבוע שמעתי פה שמועות מעניינות מאוד: שאלכסנדרה השחקנית, שכחה את השורות שלה באמצע ההצגה; שקונסטנטין הבלן זכה בירושה גדולה והקים בית מרחץ מתחרה מולנו בדיוק; שליוויה, רוכלת בדי הפשתן עוזבת את העיר, ועוברת לדיוספוליס, היא העיר לוד; שהתהלוכה בין המקדשים, הייתה מוצלחת כל כך, שמרקוס אורליוס לקח את הכוהן שלנו איתו לרומא! שעלי, הבן של אבו עלי החייל, הגיע לכאן, והמפגש בין השניים היה מרגש עד דמעות; ושמישהו גנב חלקים מהפסיפס של טיכה בסיגמה! אבל את כל זה לא שמעתם ממני, ואם תשתפו אחרים, אכחיש. כי זה הכלל: מה שקורה בשירותים – נשאר בשירותים!

בצאתכם מהלטרינה תראו מולכם במשטח הביניים של המדרגות את הפרצופות. הפרצופות הן פסלים בצורת פנים ומפיותיהם קולחים מים לשימוש העוברים והשבים. מעין ברזייה. ליהודי, מותר לשתות מים מן הפרצופות, אך לא ישירות מפיהן אלא רק מכף ידו, לפי ההוראה במסכת עבודה זרה בתלמוד הבבלי: "פרצופות המקלחין מים לכרכין לא יניח פיו על פיהם וישתה מפני שנראה כמנשק לעבודת כוכבים".  איסור אחר שהוטל על היהודים היה האיסור לאסוף בפרהסיה מטבעות שנפלו תחת הפרצופות, שמא ההתכופפות תיראה כמו השתחוות להן, כלומר עבודה זרה למראית עין.

נחצה את מתחם התיאטרון, ונשוב אל המבואה.

כאן תם סיורנו בגן לאומי בית שאן. אנו מקווים שנהניתם! אתם מוזמנים לבקר גם בבית שאן החדשה, ונשמח לראותכם שוב באתרים נוספים של רשות הטבע והגנים.