תחנה 1 - הדגם

גן לאומי בית שאן

להאזנה לחצו כאן >>

ברוכים הבאים לגן לאומי בית שאן! בסיורנו היום, נטייל בעיר סקיתופוליס, נבקר בתאטרון הרומי, נפגוש את טיכה אלת העיר, נסייר בשדרת החנויות שהייתה כאן וננסה לדבר עם  העמוד היחיד שנותר עומד לאחר רעידת האדמה הגדולה. אז מוכנים? קדימה לדרך.

שלום עליכם וברוכים הבאים, הגעתם לפתחו של גן עדן! כבר בתקופת המשנה והתלמוד, אמר ריש לקיש דברים אלו על מקומו של גן עדן: "גן עדן אם בארץ ישראל הוא, בית שאן פִּתחו". אני יואל הארכיאולוג ואני שמח מאוד לפגוש אתכם כאן בסקיתופוליס, היא בית שאן.

גן לאומי בית שאן אוצר בתוכו מבנים ורחובות מהמפוארים שנחשפו בארץ ישראל. כשמשלחת החפירה באה לכאן לא נראה פה דבר מלבד עמוד אחד יחיד שבלט מעל פני השטח, אבל ידענו שכאן שכנה העיר הרומית סקיתופוליס. סקיתופוליס הייתה אחת מערי הדֶקה פוליס, כלומר אחת מעשר ערים רומיות שנבנו באזור. התחלנו לחפור ופשוט לא האמנתי למראה עיניי… אחרי שהוצאו מכאן ערימות של סחף נחשפה עיר מפוארת, ששרידיה מספרים סיפור מרתק – על מבנים, אנשים ותרבויות, וגם על רעידות אדמה שפקדו את המקום. הדגם שלפנינו, מציג את העיר כפי שהייתה בתקופה הרומית והביזנטית. ראו את התל הקדום ובראשו מקדש זאוס, את התיאטרון הגדול, את רחוב פלאדיוס – הרחוב הראשי, המחבר בין המקום שבו אנו עומדים לתל בית שאן – ואת רחוב סילוואנוס, שגם הוא היה רחוב ראשי, וחצה את רחוב פלאדיוס. סקיתופוליס היוותה צומת דרכים חשוב בנתיב היוצא מעבר הירדן המזרחי לכיוון הים התיכון, ומרכז העיר שירת את תושבי הסביבה, את חיילי הלגיון וגם את הסוחרים שהגיעו לכאן בדרכים הרומיות הסלולות. לפני שנצא לסיור אני ממליץ לכם לגשת למרכז השירות ולצפות בסרט המספר את סיפורה של העיר. אם בדרך תפגשו דמויות מהעבר, תגידו להן שיואל שלח אתכם ואולי תזכו לשמוע עוד סיפור מעניין.

נרד לכיוון העיר ונפנה ימינה. ניכנס לתיאטרון, התחנה הבאה נמצאת בשורה העליונה של הקהל.