שומרים על האמנון בכנרת

מאת: גידי שפרוט 30.03.2020

איסור הדיג המסחרי והספורטיבי באזורי הקינון וההטלה נועד לסייע לאוכלוסיית אמנוני הגליל לגדול ולהתחזק, והוא חלק מהמאמץ הלאומי לשמור על שלל הדיג ועל איכות המים באגם, שבחורף זה זכה בעלייה חדה במפלסו.

אמנון_הגליל.jpg
אמנון_הגליל.jpg, איור טוביה קורץ

פקחי היחידה הימית של רשות הטבע והגנים פועלים בכל ימות השנה בחופי הים התיכון, באילת ובכנרת, והם יאכפו את החוק בכל תקופת איסור הדיג.

אזור צפון מזרח הכנרת ובו שפכי הנחלים הגדולים של רמת הגולן והירדן (ה"בטיחה") והתחום הימי שבין המושבה מגדל לקיבוץ גינוסר הוכרזו אזורים אסורים לדיג ימי וחופי בכל השיטות, ובכללן בחכה מהחוף, למשך 90 יום החל מיום 19 באפריל 2020 (כ"ה ניסן תש"ף) עד ליום 15 ביולי 2020 (כ"ג תמוז תש"ף) . שטחים אלו מהווים אזורי קינון והטלה מרכזיים למינים שונים של דגי אמנון, ובראשם אמנון הגליל.

בכנרת שוכנים כמה מינים של דגי אמנון. המין המקומי והחשוב ביותר מבחינה אקולוגית ומסחרית הוא אמנון הגליל, או בשמו העממי "מושט". לפי נתוני אגף הדיג במשרד החקלאות האמנון הוא דג המאכל המועדף על אזרחי ישראל, אחריו הסלמון ואת המקום השלישי חולקים הדניס והקרפיון.

למה חשוב לשמור על אזורי ההטלה והקינון של הדגים?

בחודשי האביב, כאשר מי הכנרת מתחממים, דגי האמנון מתקבצים לקינון ולהתרבות באזורים רדודים ועשירים בצמחייה. בתום טקס החיזור הם בונים קינים דמויי מחילות בין הצמחים. כל נקבה מטילה בקן שלה מאות ביצים והזכר מפרה אותן מייד אחר כך, וזוג האמנונים ממשיך לנהל חיי זוגיות בכל עונת הרבייה ואימון הצאצאים.

אחת התופעות המרתקות ברבייה של דגי האמנון היא הפריית הביצים. על מנת להגן עליהן מפני טורפים ומזיקים ההורים שומרים עליהן בתוך חלל הפה, ובתוך כך מספקים להן גם טמפרטורה אופטימלית וחמצן. אם מתקרבים אל הקן דגים טורפים, ההורים תוקפים אותם באגרסיביות על מנת להרחיקם. גם כשהדגיגים הקטנים בוקעים, חלל הפה של ההורים משמש להם מקום מקלט בשעת סכנה. כחודש לאחר הבקיעה, כשהדגיגים מסוגלים להתנהל בכוחות עצמם, הם עוזבים את הקן ויוצאים לחיים עצמאיים, ובשלב זה ההורים נערכים לעוד סבב הטלה. אם כן, דיג של אחד ההורים בתקופת הרבייה והאימון מחסל את סיכוייהם של הדגיגים לשרוד ופוגע בדור העתיד ובשלל הדיג כולו. שמו העברי של הדג מרמז על הורות מגוננת זו, שבמינים אחרים היא רק נחלתה של האם. "נון" הוא דג בארמית ו"אם" היא כמובן אימא, כלומר האמנון הוא דג-אימא. דרך אגב, שמו העממי "מושט" בה מהמילה מסרק בשפה הערבית, והוא זכה בו הודות לקצה זנבו דמוי המסרק. בעולם הנוצרי זכה האמנון לשם "דג הקדוש פיטר" (St. Peter’s Fish), לפי האגדה ישו שלח את פיטר לדוג בכנרת והבטיח לו שימצא מטבע כסף בפיו של הדג הראשון שיעלה בחכתו. פיטר דג אמנון, מצא את המטבע ובאמצעותו שילם את מיסי בית המקדש.

אמנון הגליל, הדג בעל הערך המסחרי הגדול ביותר מכל דגי הכנרת והאהוב ביותר על סועדי ישראל, ממלא גם תפקיד חיוני בשמירת המאזן האקולוגי של מי הכנרת, שכן אחד מרכיבי המזון שלו הוא אצות, שצמיחת יתר שלהן עלולה לפגוע באיכות המים.

בניהול ממשק הדיג ואיכות המים בכנרת שותפים אגף הדיג במשרד החקלאות, רשות המים, רשות הטבע והגנים, רשות ניקוז כנרת, המעבדה לחקר הכנרת, ציבור הדייגים וגורמים אחרים.

מפת אזורים אסורים לדיג בכנרת במהלך עונת הקינון וההטלה, מפת אזורים אסורים לדיג בכנרת במהלך עונת הקינון וההטלה

 

לכתבה באנגלית: Protecting the Galilee Tilapia