לטייל כמו פעם

מאת: נעמה טוכפלד 05/02/2020

אם אתם לא אוהבים לטייל, דלגו על כתבה זו. יודעים מה, תישארו, אולי עד הסוף נעשה לכם חשק.
אבל אם אתם אוהבים לטייל, זה הדבר בשבילכם.

הרי אילת.jpg
הרי אילת.jpg

זוכרים את המיתוסים של פעם כמו בשיר "הסלע האדום", אנשים כמו מאיר הר ציון ורחל סבוראי, שהיו מטיילים בנעלי פלדיום עם סנדוויץ' (אז עדיין קראו לו כריך) ומימייה, חזרו ממקומות מסוכנים ומסתוריים אפופי זוהר מיתולוגי?

אם כן, נראה שאתם בני הדור הנכון, אבל גם אם לא, לכל אחד מאיתנו יש חלום ישן בלב לעזוב הכול, להתנתק, להיות מוקף טבע פראי, להתחבר לאדמה ולשמיים, לטייל. כמו פעם. בלי "אטרקציות", מסכי טלפונים, זמזומים, צפצופים והתראות. רק אנחנו והנוף, תרמיל על הגב, כובע על הראש ושקט. שקט מסביב.

1-עומרי עומסי, צילם עומרי עומסי

הבעיה היא שטיולים כאלה מצריכים קודם כול כוח רצון, ואת זה לרוב האנשים בעולם אין, ושנית הם מצריכים ידע. ובשני תחומים אלו אנחנו יכולים לעזור. המכשלה הראשונה של מטיילים רבים, מקצועיים וחובבים, היא תנאי השטח שבילים מוסדרים, מתקני בישול ולינה, שירותים, ברז למילוי מים – כל אלו הם צרכים בסיסיים של כל מטייל.
המכשלה השנייה היא ידע: היכן לטייל, כיצד לטייל, מתי לטייל, מהו תוואי המסלול, מהי דרגת הקושי, ממה צריך להיזהר ובאלו עונות מומלץ לטייל.

2-דורון ניסים, צילם דורון ניסים

בימים אלו קורם עור וגידים מיזם משותף של משרד התיירות ורשות הטבע והגנים:

קבלו את "שביל הרי אילת"-שביל שאורכו יהיה לא פחות מ-90 ק"מ. חתכת שביל.

השביל מוקם בהשקעה של יותר מ-10 מיליון שקלים והוא מיזם משותף של משרד התיירות, רשות הטבע והגנים, המועצות האזוריות ועמותות התיירות המקומיות. הוא נועד להנגיש את טיילות המדבר גם למטיילים שאינם מיטיבי לכת ואינם יכולים לסחוב איתם אוהל ובקבוקי מים לכמה ימים. לשם כך מוקמות תשתיות טיול ברמה גבוהה, והן יאפשרו טיול הליכה ארוך במדבר הן לטיילים ישראלים והן לתיירים מחו"ל. אין יותר ניקוי ראש מזה.

שביל הרי אילת הוא מסלול לכמה ימי הליכה. לאורכו תמצאו שילוט מפורט מהרגיל ומשובצים בו חניוני לילה משודרגים ללינה, ובהם ברזי מים ושירותים. עם הזמן השביל יתרחב ויציע תוואי הליכה שיתחברו ליישובים סמוכים, ובכך יעניק אפשרויות לינה מגוונות לאנשים ששק שינה הוא פחות הקטע שלהם. עוד דבר חשוב הוא חיבור ונגישות לתחבורה ציבורית, עניין שתורם לקיימות ואקולוגיה. בתוכנית המתהווה יחובר השביל גם לנמל התעופה רמון, ובכך תוכל להיחסך מכם גם נסיעה מפרכת. אפשר פשוט לטוס.

גיל עברון-3, צילם גיל עברון

השביל החדש חולק לשישה מקטעים לשישה ימי הליכה, ובסיומו של כל יום מגיעים לחניון לילה משודרג. שלושה חניונים, לדוגמה חניון שחורת, נחל בוטם והר יהורם ישמשו קבוצות והאחרים מיועדים לטיילים יחידים. הם יתווספו לחניונים קיימים שישודרגו בהמשך כמו חולות כסוי, ציחור תחתון ובאר מילחן – ויתוכננו באופן שהמרחק בין חניון לחניון לא יהיה יותר מ-20 ק"מ. הקלה למטייל היא שם המשחק.

כשאנחנו אומרים "משודרגים", למה אנחנו מתכוונים?

גיל עברון-4, צילם גיל עברון

אל תצפו למיזוג אוויר, לאמבטיה מפנקת או למכונת קפה. לא ממש. לא פה.

אבל גם מה שכן ימתין לכם בחניונים אלו בהחלט ישדרג את הטיול שלכם במדבר: מיכלי המים ובהם מים טריים למילוי בקבוקים, שירותי נסורת, מחסות ללינה ומתקנים להבערת מדורות, והכי כיף – לינה ללא תשלום. כמו שישראלים אוהבים.

גיל עברון-5, צילם גיל עברון

לא מתאים לכם לשם לשים ת'ראש על דיונה? קצת סבלנות ושבילים מקשרים יובילו אתכם אל אחד מיישובי האזור, שם תוכלו למצוא מלבד מיטה נוחה עם מצעים כמו בבית גם מסעדה, פאב או חנות מכולת, שירותי הדרכה, השכרת ציוד ותחבורה ציבורית. היישובים שיספקו שירותי לינה ותיירות באופן נוח וזמין הם נאות סמדר, קיבוץ לוטן, קיבוץ קטורה, שחרות, קיבוץ יוטבתה, קיבוץ אליפז, פארק תמנע, באר אורה, קיבוץ אילות והעיר אילת.

אז לינה היא עניין חשוב ושתייה וודאי ובוודאי, אבל עדיין לא הגענו לעיקר: הנוף.

חן טופיקיאן- 6, צילם חן טופקיאן

"שביל הרי אילת" חוצה את אחד האזורים היפים ביותר בארץ. הרי אילת ונופי הרי אדום מולם מעניקים למטיילים בהם תפאורה מדברית קסומה. מי שטייל בנופים מדבריים בעולם יודע שאין לנו מה להתבייש. שקיעות מרהיבות, זריחות שלא ראיתם בחיים, והרבה שקט.

תום עמית-7, צילם תום עמית

השביל -שאם תעשו את כולו הרווחתם- מתחיל בנאות סמדר שבצפון הרי אילת, עובר בצוקי שיירות ובסמוך לבקעת עבדה ויורד לעמק הערבה דרך מעלה מלחן, ומשם דרך עמק ססגון לבקעת תמנע. בדרך תעברו בנקודות עניין כגון אתרים ארכיאולוגיים, מוקדי צפרות, פארק תמנע הייחודי ובעוד הפתעות נהדרות שמטיילים אוהבים. השביל מסתיים בשמורת האלמוגים שלחוף הים האדום. מה יותר כיף מצלילה בשוניות האלמוגים הנהדרות בתום טיול מדברי שכזה?

דורון ניסים-8, צילם דורון ניסים

"שביל אילת הוא סנונית ראשונה בתוכנית האסטרטגית של משרד התיירות לפיתוח הנגב והערבה כמותג תיירותי מוביל" אומר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות.

"יחד עם השותפים ברט"ג יצרנו שביל הכולל טיול ולינה ומתאים לקהל האירופאי שמחפש אתגרים וטיולים ייחודיים. המדבר הישראלי, שביל אילת ויתר הפרויקטים המתוכננים לפיתוח, יספקו מגוון חוויות מדבריות לקהלי יעד שונים ואנחנו בטוחים שיצליחו למשוך תיירים מהארץ ומחו"ל."

דורון ניסים-9, צילם דורון ניסים

ושאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, סיכם זאת כך: "ברשות הטבע והגנים רואים בטיילות מרכיב חשוב בשמירת טבע. קידום הטיילות הוא גם מנוף כלכלי לאזור ומאפשר פיתוח של עסקים מקומיים". ואנחנו לא לבד, הוא מוסיף. "תיירות מדבר היא טרנד חדש בעולם, והיא מקודמת בארץ על ידי משרד התיירות. יחד לראשונה אנו מנגישים שביל שלא היה נגיש לתיירים קודם לכן. מעולם לא נעשה דבר כזה בארץ. עד היום רק מעטים יכלו לטייל בשביל הזה, שדרש הליכה לאורך עשרות קילומטרים עם ציוד רב על הגב וכמות גדולה של בקבוקי מים מראש, במזג אוויר חם מאוד. באירופה אין מדבר מונגש, וזה מוצר תיירותי חדש באזור שאנחנו מספקים כעת".

מעכשיו כולכם יכולים. הכינו את התרמילים.

יניב כהן-10, צילם יניב כהן