יבוא ויצוא חיות בר

25/08/2019

חושבים להביא ארצה חיית בר, צמח בר, ערך טבע מוגן  או תוצר שלהם? בדקו קודם אם הם מותרים ביבוא, וקבלו היתר מראש ובכתב

ג'ירפה במזוודה
ג'ירפה במזוודה

 הצטרפו למאמץ העולמי לשמירה על הטבע – לא נותנים לטבע לשלם את המחיר

נוסעים לחופשה בחו"ל? אחת ההנאות הגדולות היא חוויית הקניות. נוסעים רבים יודעים היטב על אילו פריטים מוטלים מכסים בכניסה לישראל, אך רק מעטים מודעים לחוק הישראלי ולאמנה הבינלאומית (CITES) שישראל חתומה עליה, המסדירה את הסחר הבינלאומי בחיות בר ובצמחי בר בסכנת הכחדה.

אם בשהותכם בחו"ל חשקה נפשכם לקנות ולהביא ארצה חיית בר (למשל איגואנה או תוכי אקזוטי), או מוצרים שמקורם בערך טבע מוגן כמו מזכרות (למשל קרניים, שנהבים, פוחלצים וקונכיות), פריטי לבוש (למשל חגורות, פרוות, נעליים, תיקים), תרופות מסורתיות או צמחי מרפא, עליכם לדעת שהכנסתם ארצה מותנית בקבלת היתר מראש ובכתב מרשות הטבע והגנים, הגוף המופקד על הגנת חיות הבר וערכי הטבע המוגנים בישראל, גם אם בארץ המקור הסחר בהם חוקי.

איגואנה, צילום: איל ברטוב

למה צריך היתר לייבוא ערכי טבע מוגנים וחיות בר? ואיך הוא קשור לשמירת הטבע בארץ ובעולם?

אקולוגים וחוקרי טבע מסכימים שרק מאמץ כלל-עולמי משולב – מהממשלות ועד לאדם או לתייר היחיד – יביא לשמירה על עולם הטבע מפני האיומים הרבים האורבים לו, בעיקר בשל מעשי אדם, ובכללם ציד וסחר לא חוקי בחיות בר, בערכי טבע מוגנים ובמוצריהם.

בנוסף, צמחים וחיות מחמד שמקורם בארצות אחרות עלולים להתפשט ולזלוג לטבע ולפגוע בטבע בישראל ובבעלי החיים שבה, בייחוד אם הם יצליחו להתבסס בה. מינים פולשים עלולים לדחוק מינים מקומיים בשל תהליך של תחרות וטריפה, ובדרך זו הם פוגעים במערכות אקולוגיות בארץ וגם בחקלאות. קשה מאוד להכחיד אוכלוסיות של מין זר שכבר הצליחו להתבסס בטבע, ולעיתים זו משימה כמעט בלתי אפשרית.

הדרך היעילה להילחם באיומים על הטבע היא פיקוח ובקרה על הסחר העולמי באמצעות מנגנון ההיתרים, וזאת על מנת לוודא שהוא נעשה באופן שאינו פוגע באוכלוסיות הבר.

בעניין זה רשות הטבע והגנים נוהגת על פי אמות מידה בינלאומיות, וקבעה שאסור לייבא מחו"ל מינים מסוימים ומחייבת לקבל היתר על המינים המותרים.

Dendrobates tinctorius, צילום: שי בן-עמי 101 גני חיות

טרם הבאת ערכי טבע מוגנים מחו"ל היכנסו לכאן ותוכלו לבדוק אם הפרטים שאתם מבקשים לקנות מותרים בייבוא ובאילו תנאים תקבלו היתר

⚠ חשוב לדעת:

שירותי המכס, השירותים הווטרינריים ונציגי רשות הטבע והגנים בנמלי האוויר והים פועלים למניעת ייבוא אסור ולאכיפת החוק. ייבוא לארץ של חיות בר או של ערכי טבע מוגנים או של תוצרים שלהם ללא היתר בכתב מרשות הטבע והגנים הוא עבירה פלילית, ומפר החוק צפוי להעמדה לדין.