נלחמות בצמח הפולש: קק"ל ורט"ג מונעות התפשטות של סולנום שסוע

04/07/2023

בשבועות האחרונים התגלו בשטח השרוף בשמורת הר טייסים, במדרונות יער הקדושים ובנחל טייסים פרטים גדולים וגבוהים של סולנום שסוע, מין פולש לא נפוץ יחסית בארץ. על מנת למנוע את התפשטות הצמח במרחב, בקרן קימת לישראל ורשות הטבע והגנים ערכו מספר סקרי שטח, והתחילו בפעולות הדברה ממוקדות

סולנום שסוע - מין צמח פולש, צילום: שני גלייטמן, קקל
סולנום שסוע - מין צמח פולש, צילום: שני גלייטמן, קק"ל

צמח פולש חדש התגלה שנתיים לאחר שריפת החורש בהרי-יהודה, שהתרחשה בקיץ 2021. "סולנום שסוע", אותו רבים ודאי לא מכירים, הוא צמח פולש שצומח לאחר שריפה, ועשוי להתחרות במיני הצמחים המקומיים שמסביבו, ולמנוע את צמיחתם. מקרה כזה בדיוק קורה בשבועות האחרונים בשטח שנשרף ביער הקדושים ובשמורת הר טייסים. כעת שיתוף פעולה של קק"ל ורט"ג מנסה לשים סוף להתפשטות הצמח המאיים.  

"סולנום שסוע" הוא כאמור, מין פולש של צמח הסולנום, ומופיע בעיקר בשטחי יער ושטחים פתוחים לאחר שריפה. אמנם פרחיו סגלגלים בעל מחזה מרהיב, אך אל לנו לתת ליופיו לבלבל אותנו – מדובר בצמח שמסכן את המשך קיומם של מיני צמחים רבים הצומחים ביערות ובחורשים.

סולנום שסוע - מין צמח פולש, צילום: שני גלייטמן, קק"ל
נלחמים בפולש, צילום: שני גלייטמן, קק"ל

סולונום שסוע – צמח פולש

שני גלייטמן, אקולוגית מרחב מרכז בקק"ל: "בעקבות מידע שהתקבל לאחרונה על תצפיות בצמח הפולש סולנום שסוע ביער הקדושים, ערכנו מספר סקרים על מנת לאמוד את היקף הפלישה. יש חשיבות גבוהה ביותר לאיתור מינים פולשים בשלבי ההתבססות ההתחלתיים שלהם, משום שבשלבים אלו יש סיכוי גבוה למגר אותם, במאמץ ממוקד יחסית. מינים פולשים בשלבי התבססות מאוחרים עשויים לגרום לשינוי מהותי במערכת האקולוגית אליה פלשו, ולהסב נזקים קשים למגוון הביולוגי המקומי. הטיפול בהם יקר וקשה, ומיגור מוחלט שלהם לרוב אינו ישים.

 אנחנו מקווים שהיקף הפלישה של הסולנום השסוע אכן מצומצם כמו שעולה מהסקרים, ולכן אזור ההר בקק"ל התחיל בביצוע מיידי של פעולות הדברה. למרות שהשטח הנגוע יחסית ממוקד, מדובר בשטח יער שרוף במדרונות תלולים ולכן העבודה בשטח איטית ומורכבת.

השטחים הפתוחים בהרי ירושלים הם פסיפס של שטחי יער ושמורות טבע, כך שחשיבות העברת הידע והתאום בין הגופים המנהלים את השטחים הפתוחים – קק"ל ורט"ג ברורה ומהווה מפתח להצלחה בפרויקט מסוג זה.

בנוסף חשוב להבין את הביולוגיה והדינמיקה של הצמח הפולש במרחב. מכיוון שהוא מופץ על ידי ציפורים, יש סיכוי גבוה שהוא נמצא באתרים נוספים בסביבה. אי לכך אנו קוראים לציבור שנמצא בטבע וביישובים הסמוכים, להיות עירני ואם נתקלים בצמח זה יש להפנות את תשומת ליבינו ואנו נדאג לטיפול הולם.  מידע כזה יכול לסייע לנו גם להבין מהיכן התחילה הפלישה, ולטפל במקור".

סולנום שסוע - מין צמח פולש, צילום: שני גלייטמן, קק"ל
קצב צימוח מהיר, סולנום שסוע, צילום: שני גלייטמן, קק"ל

נדב גנות, אקולוג ברשות הטבע והגנים: "בתחילת חודש אפריל השנה, התגלה פרט של סולנום שסוע בשמורת הר טייסים, על ידי אורי אורבך פקח רט"ג במרחב שפלה והר. במהלך חודש מאי, אותרו והודברו פרטים נוספים מהמין באזורים נוספים בשמורה, על ידי סיון מרדוק פקח הרי-יהודה של רט"ג ובעזרתו של ד"ר ז'אן-מארק דופור-דרור, מומחה למינים פולשים. המין זוהה כסולנום שסוע – צמח מעוצה בעל קצב צימוח מהיר, הגדל לגבהים של 3 מטר ומתבסס היטב לאחר שריפות. מקורו בניו-זינלד, דרום-מזרח אוסטרליה וטסמניה, ונחשב למין פולש במערב אוסטרליה. הצמח מתרבה ברבייה מינית וצימוח וגטטיבי, ומופץ על ידי ציפורים. בישראל הוא נכלל ברשימת צמחי הנוי של משרד החקלאות. רשות הטבע והגנים בסיוע של המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל, ממשיכים באיתור והדברה של מוקדים נוספים של סולנום שסוע בהרי יהודה, באזור שנשרף לפני כשנתיים."

אנו קוראים לציבור לדווח על הימצאותו של הצמח