אמא! עכביש! ⁦🕷️⁩

מאת: ליאור קסטנברג 11/05/2020

למה בעצם לפחד מעכבישים?

עכביש - ליאור קסטנברג

נכון, עכבישים הם כמעט תמיד טורפים המצוידים בניבים חדים וארס על מנת לצוד. אבל האם ידעתם שמתוך מעל 600 מיני העכבישים המוכרים בארץ, רק שניים מהם – הארסן החום והאלמנה השחורה מוגדרים כמסוכנים לאדם? שאר העכבישים לא רק שאינם מסכני חיים (למעט במקרי אלרגיה), אלא תורמים רבות לחקלאות כמדבירים ביולוגיים הצדים מזיקים שונים, או אפילו את היתושים ששמו לעצמם למטרה להרוס לכם את הלילה לפני מבחן חשוב.

אם נשים את הפחד בצד ונלמד אותם באמת, נגלה שעכבישים הם בעלי חיים מרתקים. חלקם אפילו הורים למופת, כמו האמא-עכבישה הזו, ממשפחת הציידים. את הקריירה האמהית שלה היא מתחילה בטוויית קורים סביב גבעול מבודד על מנת ליצור פקעת משי לבנה וארוכה. הפקעת תשמש כחממה בטוחה לעשרות ביצים יקרות שהיא תטיל, והיא לא תעזוב את סביבתה עד שאלו יבקעו כעבור מספר ימים. גם אחרי שמתוך האוהל הלבן יתחילו לצוץ עשרות רבות של עכבישונים קטנטנים בגודל מילימטרים בודדים, האמא המסורה שלנו תשאר לעמוד על המשמר, ותספק להם הגנה מפני טורפים וסכנות רבות אחרות הכרוכות בחייו של עכביש תינוק.

העכבישונים הטריים עדינים ורכים במיוחד, ולכן הם ישארו בסביבת האם בעלת שמונה הרגליים, עד שיתנשלו, יגדלו ויתחזקו מספיק כדי להתפזר לדרך עצמאית. בדיוק כמו הילדים החמודים שלנו, רק שלפעמים הם גם אוכלים אחד את השני…

#חיה_קטנה_ומטריפה
צילם וכתב: ליאור קסטנברג Lior Kestenberg