ארגון wesea

מאת: בנימין יזביצקי

הארגון wesea מרים את הכפפה במפרץ אילת, ודואג לשמירת השוניות

גילהם בנק-פרנדי _ WeSea צילום: גילהם בנק פרנדי | WeSea

האוקיינוסים והימים מכסים יותר משני שלישים מכדור הארץ, והם מהווים בית למערכות אקולוגיות רבות וליצורים מגוונים ומדהימים. ערכו של העולם הימי גבוה בהרבה מיופיו: הוא מקור פרנסה לרבים, תורם לוויסות האקלים, מייצר מחצית מהחמצן שאנו נושמים ואף מניע את מחזור המים לייצור גשמים ומי שתייה. עם זאת, התפתחות דמוגרפית ותעשייתית ושנים של זיהום והזנחה – התחממות גלובלית, החמצת מי הים, דיג לא מבוקר, זיהום הפלסטיק ועוד ועוד – גרמו לפגיעה קשה בעולם הימי והתוצאות הרסניות.

אחת הדוגמאות הבולטות להשפעת האדם על הסביבה הימית היא דעיכת שוניות האלמוגים ברחבי העולם, והיא עלולה להסתיים במותם והיעלמותם של שוניות אלמוגים רבות כבר בעשורים הקרובים. הדעיכה נגרמת בעיקר מן ההתחממות הגלובלית והתחממות פני הים.

צילום: גילהם בנק פרנדי | WeSea

אומנם שוניות האלמוגים מכסות פחות מאחוז אחד משטחם של האוקיינוסים והימים, אך הן תומכות ביותר מרבע ממיני בעלי החיים הימיים. למעשה, מגוון היצורים הימיים המסתמך על שוניות האלמוגים הינו מתחרה ראוי למגוון שנשען על יערות הגשם.

שלא כחברותיהן מחוץ לים האדום, כשמסתכלים על שוניות האלמוגים של מפרץ אילת ניתן לראות שהן מגלות עמידות לעלייה בטמפרטורת המים. ככל הנראה מקורה של עמידות זו היא הנדידה האבולוציונית של האלמוגים אל תוך מפרץ אילת. עם זאת, על מנת לשמר את הסביבה הימית המדהימה של העיר אילת, עלינו למנוע כניסה של זיהומים אליה.

WeSea הוא ארגון בין-לאומי ללא מטרות רווח. הוא החל לפעול באילת בשנה החולפת ושם לו למטרה להעלות את המודעות לשוניות האלמוגים הייחודיות של הים האדום ולאיומים עליהן. את הארגון הקימו ביולוגים ימיים ואנשי ים שנפגשו לחופי הים האדום לצורכי מחקר. לצד הנאתם מהעבודה בסביבה הימית, מההפלגות, השנרקולים, הצלילה והשהייה על החופים הסמוכים לשונית הייחודית של מפרץ אילת, הם הופתעו לגלות כמות פסולת אדירה, הזנחה, נזק שכבר נגרם וחוסר מודעות למשאב טבע נדיר ושברירי זה. מתוך הבנה שחייבים לעשות משהו בנדון הם החליטו לפעול והקימו את WeSea. הארגון הדינמי והצעיר שם דגש על חינוך, מחקר ושימור פעיל, ודרך פעולתו היא הנגשת המדע והתגליות המחקריות שקשורות לסביבה הימית בכלל, ולמפרץ אילת בפרט, לכלל הציבור.

צילום: גילהם בנק פרנדי | WeSea

עם מגוון הפעילויות של הארגון נמנות הפעלות קהילתיות, הדרכות לימודיות ואף מבצעי ניקיון חופים מעל ומתחת פני הים לאורך חופי העיר אילת ושכנותיה, מתוך הבנת חשיבותו של שיתוף הפעולה האזורי לשמירה על המפרץ כולו. אחד הפרויקטים העיקריים של WeSea לשנה הקרובה הוא הקמפיין #MoveYourButt, שבא למגר את תופעת זיהום הסביבה הימית בבדלי סיגריות. בכל שנה נוצרים כ-6 טריליון בדלי סיגריות, ורובם המוחלט מוצא את דרכו אל הסביבה. בדלי סיגריות עשויים ממרכיב פלסטי בשם צלולוז אצטט, שזמן ההתכלות שלו ארוך, ואחרי העישון הם מכילים קוקטייל רעיל של כימיקלים מסוכנים, שזולגים באיטיות לסביבה. אם כן, מלבד היותם מטרד חזותי לבאי החוף, בדלי סיגריות מהווים מפגע סביבתי חמור. בדל סיגריה אחד (!) יכול לזהם כמטר מרובע של מי ים ולגרום למותם של יצורים ימיים קטנים. קחו לתשומת לבכם.

עוד על פעילות הארגון תמצאו באתר האינטרנט www.wesea.org וברשתות החברתיות.

צילום: גילהם בנק פרנדי | WeSea

 

לכתבה באנגלית:WeSea for Nature reserve