טיול בחוף גן לאומי בית ינאי, דיונות, צבי-ים, שפך נחל אלכסנדר וספינות מעפילים

מאת: אתי נפרין 21.12.2022

חוף בית ינאי הוא רצועת חוף רחבת ידיים ובה שפע של חיי וצומח. בקיץ עולות צבות הים לחוף החולי להטיל את הביצים, סרטן החולות מתרוצץ לו על קו המים, עופות מים מתעופפים אל על והצדפים מקשטים את החוף. ובחורף – זה הזמן היפה לטיול.

מזח בחוף בית ינאי צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל


 


מוקדי עניין

מוקדי עניין:  חוף, דיונות, היסטוריה, בעלי חיים, פריחה.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


 

חוף בית ינאי הוא מתחם בגן לאומי נחל אלכסנדר ונמצא בחלקו המערבי של הגן הלאומי. בחוף יש נופים מגוונים של שפך הנחל, דיונות חול, רכס כורכר, חוף ים. בעלי חיים הנמצאים בבית הגידול הם פסמופילים (אוהבי חול). בשפך הנחל חיים  עופות מים, דגים שונים וצמחיית נחלים.

נקודת מוצא: חוף בית ינאי – תחנת ההצלה

נקודת סיום: חוף בית ינאי

תיאור המסלול בקיצור: ברכס מעל לתחנת ההצלה בחוף נמצאת גבעת "מצפה העפלה". משם יורדים אל החוף וצועדים צפונה עד לשפך נחל אלכסנדר. חוזרים דרומה דרך הדיונה המזרחית עד קצה מגרש החניה בדרום (שהוא תחילת היישוב בית ינאי), חוצים את הכביש ומסיימים באגם מזרחית לכביש.

תיאור המסלול בהרחבה:

מתחנת ההצלה נטפס אל גבעת "מצפה העפלה" הנמצאת בסמוך. המצפה ממוקם על רכס הכורכר ומנציח את הספינות שהעלו מעפילים לארץ בעלייה הבלתי לגאלית, בניגוד לחוקי המנדט הבריטי. לא כל הספינות המוזכרות בשלט קשורות לחוף הזה, שבאותה תקופה נקרא חוף ויתקין. ספינת המעפילים הראשונה שהגיעה לחוף היא "וולוס" (שכונתה בדיעבד וולוס א'), שנרכשה על ידי תנועת "החלוץ". היו בה 350 מעפילים שהגיעו מפולין ללא אישור עלייה בריטי.

בהקשר אחר נציין את ספינת "אלטלנה", שנרכשה ע"י האצ"ל והגיעה לארץ במהלך מלחמת העצמאות (יוני 1948). בספינה היה נשק רב, ציוד רפואי ו-930 עולים חדשים. העולים ירדו כאן – חוף ויתקין והצטרפו לישוב היהודי. בעקבות חילוקי דעות בין האצ"ל והממשלה בנושא הנשק, הספינה המשיכה לנמל תל אביב שם הורה בן גוריון להפגיזה. אחד הפגזים פגע בספינה וגרם לטביעתה.

בחודשי הקיץ הגבעה מעוטרת בפריחת חבצלות. רשות הטבע והגנים מעתיקה צומח למקומות מוגנים מאזורים בהם מתבצעים עבודות פיתוח. החבצלות שהועתקו לכאן הגיעו מהמצוק דרומית לגן בעקבות עבודות למיגון המצוק.

נצעד צפונה על החוף. בים נראה שרידים של מזח שנבנה בתקופת המרד הערבי (1936-1939). בתקופה זו נאסר על הישוב היהודי לייבא ולייצא סחורות מנמל יפו. לכן הוחלט לבנות מזח חלופי בעמק חפר. למעשה המזח נבנה לסייע לספינות מעפילים לעגון בו.

במהלך הצעידה צפונה ניתן לפגוש את "חולן החוף". זהו הוא סרטן החי בחוף. הוא פעיל בעיקר בלילה או בשעות הערביים. ניתן לראות אותם מתרוצצים ימינה ושמאלה בחיפוש אחר מזון. הוא ניזון מפלט ים ואצות.

החוף החולי מהווה אזור הטלה לשני מינים של צבי-ים – צב-ים חום וצב ים ירוק. בעונת ההטלה שמתחילה במאי ומסתיימת באוגוסט עולות נקבות צבי-הים ומטילות ביצים בקן שהן חופרות. בעקבות פגיעה והרס בתי גידול בחופי הים בישראל הצטמצמו מאוד אזורי ההטלה, מה שהביא את אוכלוסיית צבי הים בישראל לסף הכחדה. על מנת לשמר את המינים מעתיקה רשות הטבע והגנים קנים מחופים שבהם ההשגחה נמוכה והחשש לביצים גדול ומעבירה אותם ל "חוות הדגרה" בשמורות טבע לאורך חופי ישראל. בחוף בית ינאי הקנים נשארים במקום הטבעי שלהם כשהם ממוגנים בגדר מפני פגיעה.

נגיע לשפך, שבסביבתו ניתן לראות בעלי כנף כמו לבן חזה, חופמיים, לבניות, שחפים ועוד.

אין לחצות את הנחל. הדבר מסוכן.

מעברו השני של השפך מעט מזרחה ניתן לראות מבנים. זה המרכז להצלת צבי-הים החדש. המרכז פועל מאז שנות ה-90 וטופלו בו מאות צבי ים שנפגעים בים מכלי שייט, קרסים, רשתות דייג, שקיות ניילון ופסולת. רשות הטבע והגנים עושה ככל יכולתה לעזור לצבי הים.

מכאן נתחיל לחזור דרומה בחלקו המזרחי של החוף, דרך הדיונות. החול הזהוב המכסה את חופי ארצנו מגיע מהנילוס, המנקז את הגשמים השוטפים את הרי הגרניט של אתיופיה. המינרל קוורץ הוא אחד מהמינרלים המרכיבים את סלע הגרניט. בעקבות בלייה, חלקיקי הקוורץ מוסעים לאזורנו על ידי נהר הנילוס הנשפך לים התיכון במצרים. הזרמים, הגלים והרוח מוציאים את גרגרי החול מהים התיכון אל החוף עד שנערמת דיונה הכוללת את גרגירי החול וחלקי צדפים. התלכדות של חול וקוורץ יוצרת סלע כורכר.

שימו לב כי הדיונה נחסמת בגלל הכביש הפנימי למכמורת וכביש החוף. יחד עם זאת הרוח מעיפה חלק מגרגרי החול מזרחה לכבישים וניתן לראות את המשך הדיונות בצד זה של הגן הלאומי. חול שנערם לצד הכביש מועבר בצורה מסודרת ממזרח לכביש.

הצומח בבית הגידול החופי מתמודד עם קשיים רבים עקב הקרבה לים, רוחות חזקות, רסס המלח שצורב את העלים, קרינה חזקה, חוסר במים כתוצאה מחלחול מהיר של מי גשם, חשיפה של שורשים ועוד. הצמחים המתקיימים בבית הגידול פיתחו מנגנונים כדי להתגבר על חלק מהקשיים. כך למשל לפופית החוף צומחת כצמח שרוע ולכן רוב הרסס חולף מעליה. ידיד החולות דגן בעל קנה שורש המתפשט מהפרקים שלו ועמיד בפני כיסוי או חשיפת חלקי הצמח, חבצלת החוף פתחה כסות עבה של שעווה המונעת מהמלח להגיע לרקמות בעלים. הפריחה בעיקר בלילות הקיץ שעות שבהן הרוח חלשה וזאת על מנת להגן על הפרח.

חוצים בזהירות את הכביש באזור הדרומי של החנייה לאגם בית ינאי. האגם נוצר בזמן העבודות להקמת המחלף הסמוך. הטרקטורים חפרו והגיעו עד לשכבת מי התהום, שהצטברו לאגם קטן של מים מליחים. מסביב לאגם צומחים צמחית גדות לדוגמא סוף מצוי, קנה מצוי, ועצי אשל. המים והצמחייה מושכים אליהם עופות מים ומיני דו חיים. באזור האגם טיילת עץ בה ניתן להתבונן ולחקור אותה.

איך להגיע:

מכביש 2 עולים במחלף ינאי ונוסעים מערבה, בצומת  T פונים ימינה וכעבור כ-200 מטר ישנה פניה ימינה לחוף בית ינאי.

הערות :

  • הרחצה מותרת רק בשעות פעילות שרותי ההצלה.
  • אין לחצות את שפך הנחל – הנחל מזוהם.
  • אסורה שהייה בשעות החשיכה בגן הלאומי.
  • כניסה עם כלבים מותרת בתנאי שהם מובלים כל העת ברצועה ועל פיהם מחסום, ולא בחוף הרחצה המוכרז.
  • שומרים על הטבע נקי! השארת פסולת בשטח מסכנת את חיות הבר – קחו את הפסולת עמכם.
  • דיווח על מפגעים 3639*.

 

אורך המסלול: כ-3 ק"מ

משך המסלול: כשעתיים

דרגת קושי ואופי המסלול: קל

מוקדי עניין: חוף, דיונות, היסטוריה, בעלי חיים, פריחה.

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא):חוף בית ינאי – גן לאומי נחל אלכסנדר

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חוף בית ינאי – גן לאומי נחל אלכסנדר

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.