תחנה 3 – בית המרחץ המערבי | Station 3 – The Western Bathhouse

גן לאומי בית שאן | TripTalk – Bet She’an National Park

להאזנה לחצו כאן >>

For listening, press here >>

Scroll down for English text

שלום גבירותיי ורבותיי, ברוכים תהיו. כל מי שנלחץ, מרגיש מרוצץ, גופו מבוצבץ או דינו נחרץ – שילך היישר לבית המרחץ! אני קונסטנטין איש סקיתופוליס, דור שלישי לבלנים  בבית המרחץ. כבר בילדותי לימד אותי אבי את נפלאות ריפוי הגוף והנפש, ומגיל 13 אני בא לכאן בוקר בוקר. תחילה אני מצחצח את כל המתקנים ומדליק את תנורי ההסקה, המחממים את האוויר שתחת רצפת הבריכות בקלדריום. אלו חדרי המים החמים והסאונות. אם תרצו יש כאן גם חדרים שבהם בריכות עם מים פושרים וקרים. הא! אתם רואים את עמודי החרס הרבים מתחתינו? יחד הם מהווים מערכת חימום תת-רצפתית, המכונה היפוקאוסט. חום האש, האוויר החם והלהבות עוברים בין העמודים, ומחממים את רצפת החדר ואת הקירות. אחרי שאני משלים את כל ההכנות אני מתפנה לקבלת קהל: חיילים רומים, סוחרים ומבקרים אחרים לרוב. אם אתם עשירים תוכלו לרחוץ באמבטיות פרטיות, ואם ידכם אינה משגת פרטיוּת תוכלו לחלוק את הבריכות המרכזיות עם כל הבאים. בעד תשלום נוסף אצליף בגבכם בענפי עץ ערבה. כדאי לכם, ההצלפה ממריצה את זרימת הדם בגוף וגורמת תחושה של רעננות! אחרי הרחצה תוכלו לצאת לחצר הגדולה, להתאמן באתלטיקה קלה ולתרגל את הגוף, או לחלופין, תוכלו להיכנס לחדרי ההרצאות! ולהשלים את הטיפול בגוף בדיון על תורת המוסר של אריסטו. הרי ידוע שהגוף והנפש קשורים זה בזה ומשלימים זה את זה. תיהנו מהשהות בבית המרחץ. אני כאן לכל צורך. פשוט תקראו "קונסטנטין!" ואבוא. – 'קונסטנטין!' – אני בא!

נצא מבית המרחץ, נרד במדרגות הברזל לרחוב פלאדיוס, זהו הרחוב הראשי. התחנה הבאה נמצאת לפניכם, בתחילת הרחוב.

Station 3 – The Western Bathhouse

Hello ladies and gentlemen, welcome. If you’re stressed, tired, or your fate is decreed, the bathhouse is just exactly what you need! I am Constantine of Scythopolis, the third generation of bathhouse attendants. As a child, my father taught me the wondrous healing powers of the baths for body and soul, and from age 13 I come here every morning. First I scrub everything down and light the ovens that heat the air under the floor of the caldarium pools. These are the hot water rooms and saunas. If you want, there are also rooms with tepid and cold water pools. Hah! Do you see the many clay pillars down below? Together they make up an underfloor heating system, called a hypocaust. The heat of the fire, the hot air and the flames pass through the pillars and heat up the floor and the walls. After I complete all the preparations, I get ready to receive the bathers: Roman soldiers, merchants and many other visitors. If you’re wealthy, you can use private baths, and if your means don’t allow for privacy, you can share the main pools with everyone else. For an additional fee, I’ll whisk your backs with a bundle of willow branches. You should try it, the whisking is refreshing and stirs the blood flow! After your bath, you can go out to the large courtyard for some athletics and exercise, or, instead, you can go to the lecture rooms! That will round out your physical treatment with a discussion of Aristotle’s theory of moral virtue. Of course, it’s known that body and soul are connected and complement each other. Enjoy your stay at the bathhouse. I’m here if you need anything. Just call “Constantine!” and I’ll come. “Constantine!” “I’m coming!”

Leave the bathhouse and go down the metal staircase to Paladius Street, which is the main street. The next station is in front of you, at the beginning of the street.